Maydanoz Veya Dereotunu Uzun Süre Nasıl Saklarsınız?

0

Ev kadınların en büyük sorunlarından biri aldıkları maydonoz, dereotu, kişniş, roka veya tere gibi yeşilliklerin birkaç gün içinde bozulmaya başlamasıdır. Peki bu otları taze ve diri tutmanın yolları nelerdir? Bu yazımızda bunun püf noktasını anlatacağız.

Pazardan, marketten veya manavdan aldığınız otları evinize getirdiğiniz zaman alıp hemen buzdolabına koymayın. Yapılan araştırmalar, bu şekilde yapmanız halinde yeşilliklerin kısa sürede bozulmaya başladığını gösteriyor. Çünkü alıp eve getirdiğiniz otların ve yeşilliklerin üzerinde bununa bakteriler çürümeyi ve bozulmayı hızlandırıyor.

Bunu önlemek için eve gelince aldığınız yeşillikler veya otları yıkayın. Böylece dezenfekte olacaktır. Yıkanan yeşilliklerin de nasıl saklanması gerektiği önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalar, yıkanan yeşilliklerin iyi bir şekilde kurutulması gerektiğini ortaya çıkarıyor. Eğer otlar çok ıslak kalırsa yine bozulma hızlanıyor. Bunun için otları kağıt havlu veya sebze kurutucusu ile iyice kurutun.

Otların fazla güneş ışığı, fazla oksijen, aşırı nem, aşığı sıcaklığı maruz kalmaması gerekiyor. Çünkü bu etkenlerin tümü otların veya yeşillklerin bozulmasını hızlandırıyor.

Bunun için yıkayıp, iyice kuruttuğunuz otları ve yeşillikleri hava geçirmez kapların içine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Buna alternatif olarak da yine bu otların üst kısımları yani yapraklı bölümleri yukarıda olacak şekilde bir bardağın içine koyabilirsiniz. Sap kısımlarına su ilave edin. Yapraklı kısımlarını ise kilitli bir torba geçirin ve az hava şekilde kapatın. Bu şekilde buzdolabına koyarsanız, yeşilliklerin bir kaç hafta taze ve diri olarak dayandığını göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.