Mercimeği Kaynattığınız Suyu Dökmeyin

0

Sarı, kırmızı veya yeşil mercimek. Bu bakliyat artık evimizin olmazsa olmaz gıdalarından biri… Bir çok kişi mercimeğin ilk kaynama suyunu gaz yapacağı için dökmektedir. Eğer sizde bu işlemi yapıyorsanız lütfen yazımızı okuyun.

Mercimeğin ilk kaynatma suyu aslında çok besliyici ve lezzetli bir sudur. Ancak siz yine de mercimeği ilk kaynatıp suyunu dökmek istiyorsanız bu suyu biriktirin. İsterseniz farklı yemeklerde kullanın isterseniz bardağa koyun ve çay gibi için.

Mercimek çorbasına farklı bir yorum

Nasıl Saklanır?
Mercimek pişirme sıvısını saklamak için oda sıcaklığına soğumaya bırakın ve daha net bir “mercimek suyu” için, ince bir elekten geçirin. Köpük veya nişasta benzeri kalıntıları çıkarın.

Sonra, mercimek suyunu hava geçirmez bir kapa aktarın. Bir etiket yapıştırarak tarihini yazın. Bir haftaya kadar buzdolabında veya dondurucuda 3 aya kadar tutun. Ya da daha iyisi, buz küpü tepsilerinde dondurarak istediğiniz miktarda kullanma rahatlığına ulaşın.

ış aylarında içilmesi gereken çorbalar

Ne Zaman Kullanılmalı?
Mercimek suyunu, risotto, sos, güveç gibi yemeklerinize lezzet vermek için kullanabilirsiniz. Aslında sebze suyu kullanmak istediğiniz ktüm yemekleriniz için uygundur.


Share.

About Author

Comments are closed.