Mikrodalgada Bir Fincan Kek Pişirin

0

Mikrodalga içinde bir fincan kahve yapar gibi bir fincan kek yapabilirsiniz. Evet çok hızlı, lezzetli ve kolay bir tarif vereceğiz sizlere. Böylece çok ani misafir gelmesi halinde veya canınız kek istediğinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu keki yapmak sadece 5 dakikanızı alacaktır.

Gerekli malzemeler

4 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı

4 parça bitter çikolata,

1/4 fincan şeker

2 büyük yumurta

2 yemek kaşığı şekersiz kakao tozu

1 çay kaşığı vanilya ekstresi

1/4 çay kaşığı tuz

1 / 4 su bardağı çok amaçlı un

1/2 çay kaşığı kabartma tozu

Yapılışı

Tereyağı ve büyük bir kapta kıyılmış çikolatayı yaklaşık 1 dakika eriyene kadar mikrodalga içine koyun. Bu arada sık sık karıştırmayı da unutmayın. Pürüzsüz bir kıvam aldıktan sonra içine şeker, yumurta, kakao, vanilya ve tuzu ilave edin ve çırpın. Ayrı bir kapta un ve kabartma tozunu birleştirin. Ardından iki malzemeyi birleştirin ve iyice karıştırın. Sonra da malzemeyi kupaların içine koyun.

Mikrodalgaya dayanıklı kupaları yerleştirin ve 45 saniye yüzde 50 güçte çalıştırın. Kek kabarmaya başladığında keki üstten bastırın ve 35 saniye daha mikrodalga içinde ısıtın. Kekin ortası hafif ıslak, kenarları ise biraz daha kuru olacaktır.

2 dakika beklettikten sonra kekinizi servis edebilirsiniz.

Not: Ölçe 1200 watt mikrodalga için verilmiştir. Eğer mikrodalganız 800 watt veya daha az ise o zaman pişirme süresini 90 saniyeye çıkarın. Üzerine bitter çikolata serperek servis edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.