Mikrodalgada Kumpir Tarifi

0

Ülkemizde pek çok yörede, kumpir, patatesi ifade eden bir isimdir. Dışarıda yenen, hızlı ve sağlıklı bir yemek olarak rağbet görmekte olan kumpiri; evde, mikrodalga fırında, çok hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Evde yapılabilecek kadar kolay, lezzetli ve sağlıklı bir seçenektir.

Mikrodalga Fırında Kumpir Nasıl Yapılır?

  • Büyük olmayan, orta boydaki patatesi soymadan elinize alarak, her tarafından eşit şekilde etkilenmesini sağlamak için çatal ile delikler yapın. 900 watt ısıda, 8 dakika pişirin. Kapağı açıp patatesi dışarı alarak, bıçakla tam ortasından boydan boya bir kesik yapın. Bunu yaparken, içinden buhar çıkabilir, elinizi ve yüzünü sakınarak bu işlemi gerçekleştirin.
  • Kesik içinden görünen patatesin içini çatalla kontrol edin. Kolayla eziliyorsa, hazırdır. Değil ise tekrar mikrodalgaya koyarak, 2 dakika daha pişirin.
  • Fırından çıkardığınız patatesin, kesik kısmından biraz daha yanlara açılmasını sağlayın. Kabuğunu dağıtmadan, bir kaşık yardımı ile patatesin için iyice ezin. Ezme işlemi sırasında, içine bir tatlı kaşığı tereyağı koyun, karıştırmaya devam edin. İki yemek kaşığı rendelenmiş kaşarı da ekleyin ve yeniden karıştırın. Bundan sonra, içine ekleyecekleriniz tamamen damak zevkinize kalmış.
  • Genellikle, küçük doğranmış haşlanmış sosis parçaları, Rus salatası, zeytin dilimleri, haşlanmış mısır, ketçap, mayonez, turşu; sırasıyla üstteki kesik kısmın olduğu yere konur ve karıştırılmadan servis yapılır. Kimi zaman; sadece kaşar, tereyağı ile karıştırılırken, içine bir miktar kekik eklemek, en üste domates parçaları koymak şeklinde hazırlanarak, diyet yemek olarak da tüketilebilir. Süreyi kısaltmak isterseniz, özel mikrodalgada patates pişirme torbalarından kullanabilirsiniz.

Mikrodalga Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikrodalga fırın, çalışma prensipleri gereği, asla metal malzeme ile kullanılmamalı. İçine konan tabağın, metalik desenlerinden bile etkilenebilen mikrodalga fırın, içine konan metal ile patlama noktasına gelebilmektedir. Normal fırınlarda kumpir yapılırken önerilen, alüminyum folyoya sarma yöntemi, hiçbir şekilde mikrodalga da uygulanmamalıdır. İçine konacak her türlü kabuklu meyve ve sebzede yapılan, kesme ve delme işlemi, patates için de mutlaka yapılmalı, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bu iki önemli noktanın gözden kaçması durumunda, ciddi bir patlama yaşanması ihtimali vardır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.