Mikrodalgada Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

0

Evinizde mikrodalga kullanıyorsanız, size çok basit bir şekilde harika patates cipsleri nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Yapacağınız patates cipsleri hem sağlıklı hem de lezzetli olacaktır.

Malzemeler

1 veya daha fazla patates

Tuz ve diğer baharat, isteğe bağlı

Zeytinyağı, isteğe bağlı

Yapılışı

Patatesleri önce ortadan ikiye bölün. İkiye bölünmüş patatesleri rende aracılığıyla ince ince dilimleyin. Bu patatesleri ya cips kesme aleti ile ya da cips yapmak için kullanılan mandolini kullanabilirsiniz. Patates cipsi için dilimlerin mümkün olduğu kadar ince olması gerekiyor. Kestiğiniz patetesleri bekletmeden hemen soğuk suyun içine atın.

mikrodalgada-patates-cipsi1Patateslerinizin doğranması bittikten sonra ince dilimleri soğuk suyun içinde çıkarın ve akan suyun altında durulayın. Ardından dilimleri iki temiz bez arasına koyarak kurutun. Böylece patateslerin tüm nişastasından kurtulmuş olacaksanız.

Mikrodalgaya girebilecek bir tabağın üzerine bir kağıt havlu koyun ve patates dilimlerini aralıklı olarak yerleştirin. Patates dilimlerinin birbirine değmemesine dikkat edin. Değmeleri halinde birbirlerini yapışıyor.

İlgili: Gevrek, lezzetli ve besleyici ıspanak cipsi tarifi

mikrodalgada-patates-cipsi2

Kağıt havlu üzerine konulan patates dilimlerinin üzerine istediğinize bağlı olarak tuz, baharat veya zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Cipslerinizin yalı olmasını istiyorsanız, zeytinyağını fırça ile dilimlerin üzerine sürün.

Hazırlanan dilimleri artık mikrodalgaya koyabilirsiniz. Cipsleri mikrodalgana 3 dakika boyunca yüksek ısıda pişirin. Ardından ısıyı yüzde 50 azaltın ve cipslerin çevirin 3s dakika daha pişirin. Rengi kahverengileşmeye başladığında mikrodalgayı kapatın. Cipsleri 1 dakika boyunca mikrodalga içinde tutun. Hepsi mükemmel olarak gevrek ve lezzetli olduğunu göreceksiniz.

İlgili: Hazır yufkadan cips tarifi

Havuç cipsi tarifi, sadece 79 kalori

Cipslerinizi artık kaselere alabilirsiniz. Eğer tüketemediğiniz cipsler olursa, hava geçirmez bir kap içinde cipslerinizi 3-4 gün, gevrek ve taze olarak koruyabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.