Mikrodalgada Patates Nasıl Haşlanır?

0

Akşam yemeğinde fırında pişmiş patates yemek ister misiniz, ancak fırına koyarak bir saat bekleyecek kadar vaktiniz yok. O zaman mikrodalgayı kullanabilirsiniz. 15 dakika da patatesiniz hazır olacak.

Doğru patates çeşidini seçin. Mikrodalgada pişireceğiniz patates yüksek miktarda nişasta içermelidir. Bunun için sarı patatesleri tercih edin.

Mikrodalgaya koyacağınız patatesleri kabuklarıyla yiyecekseniz çok iyi bir şekilde yıkayın. Bir fırça ile fırçalamak kirlerin çıkmasına yardımcı olur. Daha sonra patatesleri kağıt havlu ile kurulayın.

Patateslerinize lezzet katmak için üzerine biraz zeytinyağı sürün, tuz ve biber ile serpin. Bu, patatese ekstra lezzet katar ve kabuğunun gevrekleşmesine yardımcı olur.

Patateslerini çatalla delin. Bu hareket buharın dışarıya çıkmasını sağlayarak mikrodalga içinde patateslerin patlamasını önler. Patatesin hem altını hem de üstünü iki-üç kez delin.

Patatesinizi, mikrodalgaya bir tabak içinde koyun. İsterseniz, patatesi ıslak kağıt havluya da sarıp mikrodalgaya koyabilirsiniz.

Pişirme süresi patatesin boyutu ve cinsine göre değişiciktir. Çoğu orta – büyük patates yüksek ısıda 8-12 dakika içinde pişecektir.

Başlamak için patatesi 5 dakika kadar koyun. Sonra çıkarın ve bakın. Ardından tekrar koyun ve iyice pişinceye kadar kontrol edin.

Bir defada birden fazla patates pişiriyorsanız pişirme süresini yaklaşık üçte bir oranında arttırmanız gerekecektir. Örneğin, bir büyük patates pişirmek için 10 dakika sürerse, iki büyük patates 16-17 dakika arasında sürecektir.

Çıtır kabuklu patates tercih ederseniz, patatesleri mikrodalgada 5-6 dakika pişirip bir fırın tepsisine aktarabilir ve 20 dakika boyunca 200 derece ısıtılmış fırına koyabilirsiniz.

Patates piştikten sonra 5 dakika bekletin. böylece patatesin içten içe devam eden pişmesi durmuş olur.

Patatesi pişirmeden önce alüminyum folyoya da sarabilirsiniz. böylece patates piştikten sonra uzun süre soğumayacaktır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.