Mor Renkli Çin Salatası

0

Sağlık için çok faydalı olan kırmızı pancar ile yapılabilen çok çeşitli salata tarifleri var. Pancarın kendisinden ziyade suyu ile yapılan Çin salatası tarifini deneyerek farklı bir lezzet yaratabilirsiniz. Ayrıca kırmızı pancarın kendisini kullanarak da farklı bir pratik bir salata tarifini yazıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

2 su bardağı pirinç

2 tane orta boy kırmızı pancar

1 su bardağı salatalık turşusu

1 su bardağı bezelye

1 su bardağı mısır

Yarım demet maydanoz

Yarım demet dereotu

Yarım demet yeşil soğan

1 çay bardağı ayçiçeği yağı

1 tatlı kaşığı tereyağı

Tuz

1 limon

Yapılışı: İki orta boy kırmızı pancarın kabukları soyulur. Kırmızı pancarlar orta derinlikli bir tencereye konulur.

Kırmızı pancarların üzerine geçecek kadar soğuk su eklenir. Ocağa konularak, kaynaması sağlanır.

Kırmızı pancarların kaynamasına yakın, pilav tenceresinde bir çay bardağı ayçiçeği yağı, bir tatlı kaşığı tereyağı eritilir.

İki su bardağı pirinç yıkanır. Eriyen yağların üzerine konularak kavrulur. Kavrulan pirinçlerin üzerine iki su bardağı kadar sıcak kırmızı pancar suyu dökülür.  Bir tutam tuz atılarak, karıştırılır.

Tencerenin kapağı kapatılarak Çin pilavı pişmeye bırakılır. Arada bir kontrol edilir.  Kırmızı pancarsulu pilav (Çin pilavı) piştikten sonra tencerenin kapağına kâğıt peçete sarılır. Peçete, tencerenin içerisindeki buharı alır, pirinçlerin tane tane olmasını sağlar.

Çin salatası için pişirilen pilav soğurken içerisine konulacak malzemelerin hazırlanma işlemine geçilir.

Salatalık turşuları küp küp doğranır. Bir kaba alınır. Yeşil soğan, maydanoz ve dereotu iyice kıyılır ayrı bir kaba alınır.

Limon sıkılır. Bezelyeler haşlanır. Kırmızı pancar sulu pilav geniş bir kaba alınır. İçerisine salatalık turşusu, yeşil soğan, maydanoz, dereotu, bezelye konulur ve karıştırılır. En son mısır ve limon suyu konulmalıdır. Çünkü mısırlar çabuk ezilir. Çin salatası servise hazırdır. Şık bir tabağa konularak servis yapılır.

YOĞUTLU KIRMIZI PANCAR SALATASI

Malzemeler

Çin salatası (kırmızı pancar sulu pilav salatası) için haşlanmış orta boy iki tane kırmızı pancar

Bir tutam tuz

1-2 çorba kaşığı mayonez

150-200 gr süzme yoğurt

Yapılışı: Çin salatası (kırmızı pancar sulu pilav) yapmak için haşlanan iki kırmızı pancar derin bir kâse içerisine rendelenir.

Süzme yoğurt az su ile sulandırılır. Boza kıvama getirilir. Rendelenen kırmızı pancarların üzerine kıvamlı süzme yoğurt dökülür. Bir ya da iki çorba kaşığı mayonez salatanın içerisine eklenir. Bir tutam tuz atılarak, malzemeler iyice karıştırılır. Görünümü ve tadı oldukça lezzetli bir salata elde edilmiş olur. Şık bir tabağına konularak servis yapılır. Afiyet olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.