Mucize İçeceklerden Biri: Pancar Kvass

0

Günümüzün üretimden uzaklaşmış modern mutfaklarında fermente gıdaların dünyasını keşfe çıkmak müthiş heyecanlı..Kvass Rusça maya anlamına geliyor. Rusların tüm dünyaya yayılan geleneksel içkileri. Esasen buğday ya da çavdar ekmeğinin mayalanmasıyla elde ettikleri bir içecekmiş ve antik çağlardan bu yana süren bir gelenek.

Pancar kvass da mevsim itibariyle pazar tezgahlarında sıkça gördüğümüz pancarla yapılan bir mayalı türü. Bu mucivezi içeceğin de diğerleri gibi düzenli kullanımı tavsiye ediliyor. Yapımı oldukça basit, zahmetsiz bu içecek ile vitamin, mineral, bol bol probiyotik ve enzim almış olacaksınız. Yapmamız gereken tek şey mevsiminde pancar almak. Fermente Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

5 lt kapaklı cam kavanoz

2 kg organik pancar

Yarım su bardağı peyniraltı suyu

Yarım su badağı ev yapımı organik elma sirkesi ( olmasa da olur)

1 çorba kaşığı çekilmiş kaya tuzu ya da himalaya tuzu

Lahana Turşusunun İnanılmaz Faydaları

Yapılışı

Pancarları küpler halinde doğrayın ve kavanoza yerleştirin. Peyniraltı suyu ,tuz ve sirkeyi ilave edin. Kavanozun ağzına yakın yerine kadar suyu boşaltın. Kavanozu kapağını kapatın ve beklemeye başlayın. 3-4 gün sonra oluşan suyu süzün ve şişeye boşaltın. Evde Kefir Yapımı
Buzdolabında aylarca saklayıp her gün 1 bardak içebilirsiniz.

Notlar

Kavanozda kalan pancarları dökmeyin, kavanozun dibinde süzdüğümüz kvastan bir miktar bırakıp üzerine aynı miktarlarda malzemeleri ekleyerek 2 kez daha kvass yapmak mümkün.

Kavanozda lahana turşusunda da gördüğümüz beyaz küfe benzer yapı oluşursa bu bir problem değildir. Temizleyip devam edin.

İçemez ya da hep aynı tadı almak istemezseniz bir kaç dilim zencefil, portakal kabukları, çekilmemiş kimyon ya da kakule ile çeşitlendirebilirsiniz. Bağışıklığınızı Arttıran En Sağlıklı İçecek: Kvas

Bağışıklık güçlendirici, sindirim dostu ve arındırıcı bu etkili iksiri buzdolabınızdan eksik etmeyin.


Share.

About Author

Comments are closed.