Mükemmel Kurabiye Yapmak İçin 12 Püf Noktası

0

Kurabiyeler, aile üyelerine olduğu gibi arkadaşlara ve misafirleri de ikram edilir. Bundan  dolayı kurabiye yapımı kadınlar için bir prestijdir. Hem lezzetli olması hem de istenilen görüntüde olması çok önemlidir. Şimdi sizlere kurabiye yapımıyla ilgili küçük ama çok önemli bize ipuçları vereceğiz.

1. Tereyağ oda sıcaklığında olmalı

Kurabiyeleriniz için kullanacağınız tereyağınızın mutlaka oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Ama acelen yapmanız gerekiyorsa, tereyağı soğuk olarak da kullanabilirsiniz.  Tariflerde genellikle tereyağın hafif eritilmesi istenir. Aslında söylenmek istenen tereyağın oda sıcaklığında olmasıdır. Bunun sebebi kurabiye hamurunun içinde konulayacak malzemelerin çok iyi bir şekilde karışmasıdır.

Oda sıcaklığında tereyağ hazırlamak için kullanacağınız miktarda tereyağını dilimlere ayırın ve 30 dakika dışarıda bekletin. Oda sıcaklığında tereyağınız hazır.

İlgili: Şekersiz şekerli kurabiye nasıl yapılır?

2. Tereyağınız tuzsuz olsun

Tereyağların içinde tuz miktarları markalara göre değişir. Bunun için kurabiye yaparken, mümkün olduğu kadar tuzsuz tereyağ seçmeye özen gösterin. Tuzlu tereyağ tatlı kurabiyelerinizin tadını bozabilir, tuzlu kurabiyeleriniz de aşırı tuzlu olabilir.

 3. Yumurta da, oda sıcaklığında olmalı

Kurabiyeleriniz için kullanacağınız yumurtaların da oda sıcaklığında olması gerekiyor. Beyazı ve sarısının daha iyi karışabilmesi için bu ayrıntıya dikkat edin.

Yumurtayı oda sıcaklığına getirmek için ılık bir suyun içinde 10-15 dakika beklentmeniz yeterli olacaktır.

4. Tereyağ ile şekeri birlikte karıştırın

Kurabiyeniz için kullanacağınız şekerin hamura iyi karışması ve içinde eriyebilmesi için tereyağ ile şekeri birlikte karıştırın. Tereyağ içinde bulunan kristal toz şekeriniz pişirme sırasında daha rahat eriyecektir.

İlgili: 5 dakika kurabiyesi tarifi

5. Unun ölçüsünde dikkatli olun

Kurabiyelerinizin sert veya yumuşak olup olmayacağına kullanacağınız un miktarı belirleyici olacaktır. Bunun için hamurunuza un eklerken çok dikkatli olun. Kesinlikle çok fazla miktarda un koymayın. Yoksa kurabiyeleriniz çok sert olacaktır.

Hamurunuzun un miktarının yeterli olup olmadığını anlamak için Türkiye’de “Kulak Memesi Kıvamı” kullanılır. Ama siz bunu kestiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir bıçakla hamurunuzu kesin. eğer bıçağa yapışmıyorsa hamurunuz olmuş demektir.

6. Pişirme öncesi hamurunuz soğuk olsun

Ev hanımları genellikle kurabiye hamuru yaptıktan hemen sonra şekil vererek fırına atarlar. Oysa hamurun biraz beklemesi ve soğuması çok daha iyi lezzet verir. Mümkünse buzdolabında 4 saat bekledikten sonra hamuru fırına verirseniz, malzemeler daha iyi karışmış olacak ve tereyağın tadın kurabiyeye daha iyi geçecektir.

7. Çikolatalı kurabiyenin üstüne deniz tuzu koyun

Tuzlu ve tatlı lezzetlerin birlikteliği her zaman güzeldir. Özellikle çikolatalı kurabiyelerinizin üzerinde bir tutan deniz tuzu koyarsanız, lezzetine lezzet katabilirsiniz. Bir kez deneyin asla vazgeçemeyeceksiniz.

8. Şekilli kurabiyeler yapacaksanız

Kurabiyelerinize kalıplarla şekil vermek istiyorsanız, kalıpları kullanmadan önce una batırmayı unutmayın. Böylece kurabiye hamurlarının kalıplardan bozulmadan kolaylıkla ayrıldığını göreceksiniz.

Farklı kurabiye tariflerimizi okumak için tıklayın

9. Kurabiyelerinizin altının yapışmaması için

Kurabiyelerinizin altını yapılmaması ve yanmaması için tepsiye mutlaka yağlı kağıt koyun. Böylece pişirme sırasında ve sonrasında kurabiyelerinizi kolaylıkla tepsiden çıkarabilirsiniz.

10. Fırın sıcaklığı

Eğer kurabiyenizin dış kısmının kalın ve sert olmasını istiyorsanız, fırının sıcaklığını önce 250 dereceye ayarlayın. ardından içinin pişmesi için sıkaldığı 180 derece indirin.

11. Kurabiyelerinizin yumuşak olması için

Kurabiyelerinizin yumuşak olmasını istiyorsanız, fırından 2-3 dakika önce alın. Üst kısımlarına parmağınızla bastırın. Böylece üst kısımları yanmamış olacak ve içleri pişmeye devam edecektir.

12. Elmalı kurabiyelerde dikkat

Elmalı kurabiye yapacaksanız elmanın kurabiyeyi nemlendireceğine dikkat etmeniz gerekir. Bunun için hamuru bizar daha sert yapabilirsiniz. Ayrıca elmalı kurabiyelerinizi fırından soğuduktan sonra çıkarın.


Share.

About Author

Comments are closed.