Mükemmel Meyve Salatası İçin 10 İpucu

0

Bir kapta kıyılmış meyvelerin birliştirilmesiyle oluşan meyve salatasını birkaç ipucu ile görsel ve lezzetsel bir şölene dönüştürebilirsiniz. Bu şekilre meyve salatanız hem damaklara hem de gözlere hitap edecektir. İşte meyve salatası yaparken size yardımcı olacak 10 ipuçu.

Mevsim meyveleri alın

Mevsim meyvelerinin tadı her zaman çok daha iyi olur. Bunun için meyve salatası yaparken mevsim meyvelerini seçin. Tabi bunun yanında yaban mersini veya elmayı her zaman kullanabilirsiniz.

Aynı olgunlukta meyveleri seçin

Meyve salatası içinde kullanacağınız meyvelerin aynı olgunlukta olması gerekir. Bazı meyveler püre gibi bazıları ise daha diri olursa o zaman damaklarda lezzet farkı oluşur. Ancak salatanın taze ve canlı görünmesini istiyorsanız, çok olgun meyveler yerine biraz daha diri meyveleri tercih edin.

Farklı renklerde meyveleri karıştırın

Meyve salatasına kontrast renklerde meyveler kullanın. Yeşil, turuncu, kırmızı, mor gibi çarpıcı tonlar ile meyveleri bölün. Farklı renkler ve farklı dokular meyve salatasına güzel bir lezzet katacaktır.

Sapları, çekirdekleri ve derisini alın

Kullanacağınız tüm meyvelerin saplarını, çekirdeklerini çıkarın, kabuklarını soyun. Böylece salata içindeki tüm meyveler daha temiz ve güzel görünecektir. Eğer kullanacağınız meyvelerin çekirdeklerini çıkarmak istemiyorsanız o zaman misafirlerinizi ikram sırasında uyarın.

Dilimleri eşit ölçülerde kesin

Meyve salatasının görselliği için tüm meyvelerin eşit parçalar halinde kesilmiş olması gerekir. Hem bu şekilde salatanın yenilmesi de daha kolay olur.

Eşit miktarda meyve kullanın

Meyve salatasının içine koyacağınız meyvelerin miktarları aynı olmalı. Bir kaşık alındığında farklı meyvelerin gelmesi bu şekilde sağlanabilir. Aski halde kaşığa sürekli aynı meyveler gelebilir.

Limon veya narenciye suyu kullanın

Meyve salatasını sulandırmak ve lezzetlendirmek için limon veya narenciye suyu kullanabilirsiniz. Narenciye aynı zamanda kesilen meyvelerin kararmasını da önleyecektir. Tatlı bir portakalan suyu meyvelerin lezzetine de lezzet katacaktır.

Otlarla süsleyin

Meyve salatası renkli meyvelerden oluşsa da yine de süslenmesi gerekir. Bunun için kullanacağınız en gözel malzeme taze nanedir. Salatının üzerine birkaç adet taze nane yaprağı koyun. İsterseniz içine tuzlu olmayan kuruyemiş de ilave edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.