Mürver Sirkesi Tarifi

0

Mürver, içindeki C vitamini sayesinde mürver çayı soğuk algınlığı ve grip tedavisinde faydalıdır. Günde bir fincan mürver çayı, idrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolu hastalıklarına karşı korunma sağlar. Mürver sirkesi normalde meyve sirkesi ya da balzamik sirke gerektiren yemeklerde kullanılabilir. Meyve sosu, turşusu veya salata sosu ile deneyin.

Bir kavanozu taze mürverle ile yaklaşık 1/2 veya 1/4 kurutulmuş olarak doldurun. İsterseniz otlar ekleyin. Neredeyse dolana kadar kavanozun içine elma sirkesi dökün.

İlgili: Mürver şurubu nasıl yapılır?

Hava kabarcıklarını serbest bırakmak için bir çubukla karıştırın, daha sonra gerekirse daha fazla sirke ekleyin.
Üstünü örtün ve 1 ila 4 hafta boyunca bekletin. (Dört hafta en iyisidir, ama eğer acele ediyorsanız, bir hafta sonra da kullanabilirsiniz)

Bitmiş sirkeyi süzün ve buzdolabında yaklaşık 6 ay saklayın.
Alternatif olarak, mürver sirkesinin raf ömrünü en az 1 yıla çıkarmak için kavanozu sıcak suyun içinde bekterek kapağını müdürleyebilirsiniz.

Dondurulmuş meyveleri taze veya kurutulmuş mürver yerine kullanabilirsiniz.

İlgili: Mürver çayı nasıl demlenir?

Kavanozu doğrudan metal bir kapakla kapatmayın, çünkü sirke tarafından kolayca aşınır. Bunun yerine, plastik bir kapak kullanın veya kapak ile kavanoz arasına bir plastik kaplama tabakası yerleştirin.

Ekstra bir bitkisel güç dozu için biberiye, hodan, kekik ekleyebilirsiniz. Bu otlar tamamen isteğe bağlıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.