Mutfağınızda Mutlaka Bulunması Gereken 4 Baharat

0

Bu yazımızda mutfağınızda bulunması gereken baharatları yemekleriniz için değil, daha çok sağlıklı yaşam açısından değerlendirdik. Hastalandığımız zaman hemen ilaçlara yükleniyoruz. Oysa mutfaklarımızda birçok hastalığa çare olabilecek baharatları bulunuyor. İşte mutfaklarda her zaman olması gereken 4 baharat:

Biber:

Ne zaman kullanmalıyız: Kendinizi iyi hissetmediğiniz, moralinizin bozuk olduğu zamanlar

Neden: Biberin acı tadı, bileşik maddesi kapsaisinden gelmektedir. Acı biber yediğiniz zaman ağzınızdaki, ağrı reseptörleri tetiklenir ve beyne ulaşır. Beyin de kendinizi iyi hissetmeniz için endorfini serbest bırakır. Bir tutam biber sizi nelerden korur?

Nasıl yemeliyiz: Soğuk ve kasvetli havalarda, yemeklerinize ilave ederek istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Zencefil:

Ne zaman kullanmalıyız: Eğer soğuk algınlığınız varsa veya mide ile şikayetleriniz, kusma veya bulantı varsa kullanabilirsiniz.

Neden: Zencefil, nezle, tıkanıklık, ağrı veya bulantı gibi şikayetleri önleyen bir kimyasal madde içerir. Zencefil çayı, çok uzun yıllardan bu yana soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefili çay olarak içmenin 9 faydası

Nasıl yemeliyiz: Zencefili çay olarak veya yemeklere karıştararak tüketebilirsiniz. İsterseniz taze zencefili rendeleyin isterseniz, toz olarak aktarlardan alın.

Adaçayı

Ne zaman kullanılır: Zihin performansını arttırmak istediğinizde

Neden: Adaçayı, kafa bulanıklığına karşı çok etkilidir. Hem genç hem de yaşlı insanların zihinsel performansını arttırmaktadır. Yani zihin açıklığı vermektedir. Yapılan son araştırmalar alzheimer hastaları üzerinde de etkili olduğu göstermektedir. Adaçayı çayının akciğer için faydaları

Nasıl yemeliyiz: Adaçayını çay olarak demleyebilirsiniz. İsterseniz yemeklere de ilave edebilirsiniz. Bir fincan adaçayı, zihninizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Zerdeçal

Ne zaman kullanılır: Yoğun bir egzersiz seansından sonraki gün kullanın

Neden: Zerdeçalın anti-inflamatuar özellikleri vardır. Mucize madde kurkumin içerir. Kurkumin bir ağrı kesici görevi görür . Ve kasların tamirinde etkilidir. Günü zerdeçal çayıyla bitirmek için 4 neden

Nasıl yemeliyiz: Zendeçalı daha çok toz olarak kullanıyoruz. Yemeklere ve özellikle de tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.