Narlı Roka Salatası

0

Roka, turpgiller familyasından olan ve özellikle Akdeniz Bölgesi ülkelerinde sıkça kullanılan yeşil yapraklı bir bitkidir. Genellikle salatalarda kullanılan roka, acımsı bir tada sahiptir. İçerdiği bol miktardaC vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Aynı zamanda içerdiği yüksek K vitaminisayesinde de günlük K vitamini ihtiyacımızın neredeyse tamamını karşılamaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda rokanın kanserle savaşmada etkin bir besin olduğu ortaya çıkmıştır. Roka, kansere karşı bünyeyi güçlendirmektedir ve kanser olma riskini düşürmektedir. Ayrıca roka önemli bir antioksidan kaynağıdır ve bu sebeple bağışıklık sistemine dosttur, kalp sağlığını da korur.

Hem oldukça vitaminli hem de besleyici olan rokaya sofralarımızda yer vermek için güzel ve farklı bir salata tarifiyle karşınızdayız: Narlı roka salatası. Rokanın mucizevî etkisini narla daha da güçlendirerek oldukça sağlıklı bir salata tarifini sizinle buluşturuyoruz.

 ‘Narlı roka salatası nasıl yapılır’ diyenler buyurun tarifimize…

NARLI ROKA SALATASI

Malzemeler

*1 demet roka

*1 su bardağı nar tanesi

*4 adet küçük domates

*Beyaz peynir (miktarını siz belirleyebilirsiniz)

*Zeytinyağı

*Nar ekşisi( isteğe göre), tuz

NARLI ROKA SALATASI NASIL YAPILIR?

1.ADIM: Rokaları güzelce yıkayın ve sirkeli suda bekletin. Sonrasında rokayı güzelce temizleyip ikiye veya üçe bölün ve servis tabağına ilave edin.

2.ADIM: Küçük domatesleri dörde bölün ve salatanın üzerine ekleyin. Sonrasında peyniri küp şeklinde kesin ve rokanın üzerine ilave edin.

3.ADIM: Ayrı bir kâsenin içinde zeytinyağı, tuz ve nar ekşisini karıştırın, salatanı üzerine gezdirerek dökün.

4.ADIM: Son olarak nar tanelerini salatanın üzerine serpin ve güzelce harmanlayın.

Hem besleyici hem de oldukça pratik olan narlı roka salatası servise hazırdır.

Afiyet olsun=)


Paylaş.

About Author

Comments are closed.