Neden Domatesi Asla Buzdolabına Koymamalısınız?

0

Domatesin, antioksidan ve diğer sağlığa yararlı özellikleri nedeniyle düzenli olarak beslenmeye dahil edilmesinin pek çok sebebi vardır. Ancak, domatesin yanlış yöntemlerle saklanması, hem tadını değiştirir hem de faydalı besinlerin kaybolmasına neden olur.

Domates, alfa-lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein başta olmak üzere çok çeşitli yararlı besin ve antioksidanlar içerir. Evde domates yetiştirmenin en kolay yolu

Domatesi bozulmasın, daha uzun süre taze kalsın diye buzdolabında saklarsanız, hem tadında hem de dokusunda bir değişiklik olacaktır.

Domatesin yaklaşık 10 derecenin altında bir sıcaklıkta saklanması, yararlı özelliklerinin kaybolmasına ve tadının da değişmesine neden olur. Kuru domates nasıl yapılır? Nasıl saklanır?

Fransa’da yapılan bir araştırmada, 20 derece sıcaklıkta saklanan domateslerin mevcut bileşenlerini korumalarının yanı sıra daha fazla üretmeye devam ettiği ortaya konuldu.

Domatesleri soğuturken, hücre duvarlarındaki membranlar zarar görür ve bu da dokusunda bozulmaya yol açar. Bunun yerine, domatesleri oda sıcaklığında ve güneş ışığından uzak bir yerde tutmak en iyisidir. Domateslerin ömrünü uzatacak püf noktası


Share.

About Author

Comments are closed.