Fırında Nohut, Ispanak ve Sucuklu İtalyan Omleti

0

Kış mevsiminde vazgeçilmez yemeklerimizden birisi de ıspanağın farklı lezzetler kattığı yemeklerdir. Demir eksikliğini gidermek için sıkça tüketilen ıspanak aynı zamanda çizgi film kahramanı temel reise güç kuvvet ve cesaret veren bir besin değeri olarak çocuklara yıllardır sevdirilmektedir. Ispanağın genellikle çorbalarda veya kavurmalarda pirinç ile tüketilmesi popüler olsa da bu tarifimizde ıspanağın harika kokusunu ve lezzetini farklı ürünlerle birleştirdiğiniz göreceğiz.

Ispanağın dilimlenerek ayrı bir yerde hazırlanan közlenmiş kırmızı biber ve pişmiş nohut ile birleştirilmesi ile oluşacak bu karışıma sucuk da eklenmektedir. Bir tavada pişecek olan sucuk, nohut ve ıspanağa son olarak sarı rengi ile göze hitap eden ve kavurmayı bir arada tutacak olan yumurta kırılması sonrası enfes bir yemek elde edeceksiniz. Nohut ıspanak ve sucuklu soteyi salata ile servis edebilir çay, ayran veya gazlı içeceklerle rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Malzemeler

1 adet küçük soğan

2 diş sarımsak

Zeytinyağı

1adet közlenmiş kırmızı biber

200 gr pişmiş nohut

1 çay kaşığı kırmızı toz biber

2 büyük dal ıspanak

5 yumurta

Yeteri kadar tuz

150 gr Sucuk

Hazırlanışı

Bir tava içerisinde zeytinyağını ısıtınız. İçerisine doğradığını soğanları ve kıyılmış sarımsakları ilave ederek kısık ateşte 3 – 4 dakika kavurunuz.

Tavaya daha sonra nohutları, dilimlenmiş sucukları ve közlediğiniz kırmızıbiberleri doğrayarak ilave ediniz. Tava içerisindekileri 5 dakika kısık ateşte soteleyiniz.

Tavaya son olarak doğranmış ıspanakları ilave ediniz. Ve tahta kaşık le kısık ateşte pişirirken sürekli karıştırınız.

Karışımdaki her malzeme piştikten sonra 5 adet yumurtayı ayrı bir tabakta kırıp karıştırın ve tavaya dökünüz. Kapağını kapatınız ve hafif pişmesini bekleyiniz. Hafif piştikten sonra bir tabağa kalıp halinde koyunuz. Tabağı tekrar tavaya ters şekilde koyarak biraz daha pişmesini bekleyiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.