Nohut Sote İle Farklı Bir Lezzet Yakalayın

0

Nohut çok faydalı baklagillerden biridir. Nohutu farklı şekilde tüketmek istiyorsanız size güzel bir tarif vereceğiz. Yemeklerinizin yanında salata gibi veya garnitür olarak ekleyebilirsiniz. Bu tarifimiz ile nohutu yaz aylarında da tüketebilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler
Nohut suyunun ıslatılması ve pişirilmesi:
3 çorba kaşığı artı 1 çay kaşığı tuz
4 litre su
1 kilo kurutulmuş nohut
1 soğan (soyulmuş)
Birkaç dal taze kekik
1 diş sarımsak, ezilmiş
1 defne yaprağı Nohutla yoğurt nasıl yapılır?

Sote için:
1/4 fincan çam fıstığı (dolmalık fıstık)
3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 diş sarımsak, kıyılmış veya ince dilimlenmiş
4 bardak pişmiş nohut
Deniz tuzu ve biber
1/3 fincan ince dilimlenmiş fesleğen veya daha fazla
Bir kaç çorba kaşığı maydanoz veya daha fazla kıyılmış maydanoz, tadı, isteğe bağlı Nohut kahvesi nedir? Nasıl yapılır?

nohut-sote4

Yapılışı
Nohutları ıslatın ve pişirin: 3 çorba kaşığı tuzu suda çözün. Nohut ekleyin ve 8 ila 24 saat bekletin. Boşaltın ve bir kapta soğan, kekik, sarımsak, defne yaprağı ve kalan tatlı kaşığı tuz ile koyun. Tencereden suyun nohutların üç santim üzerine çıkmasını sağlayın. Nohutlar iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık bir saat kadar pişirin. Fırınlanmış nohut cipsi tarifi

nohut-sote3
Nohut piştikten sonra kendi sıvısının içinde soğumasını sağlayın. Kekik saplarını, defne yaprağını ve soğanı atın. Nohutlarını pişirme sıvıları içinde saklayın. Nohut mayası nasıl yapılır?

Çam fıstığını hafif ateşte kahverengi oluncaya kadar kısık ateşte tavada kavurun. Soğutmak için bir tabağa aktarın. Nohutun faydaları nelerdir?

nohut-sote2

Sote yapmak: Orta ateşte yağ ve doğranmış sarımsağı büyük bir sote tavasında koyun. Sarmısak yağda cızırtılırken, Nohut’u ekleyin ve tuz ve biberle tadını çıkarın. Tuzu eklemekten korkmayın. Çünkü nohut tuzu emiyor. Nohut suyunu yumurta yerine kullanabilirsiniz

Çam fıstığı ve otlarını ekleyin ve nohutlar ısıtıp yağ ve otlar arasında güzel bir şekilde kaplanana kadar birkaç dakika boyunca soteleyin. Nohut soteniz servis edilmeye hazırdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.