Normal Süt Yerine Kullanabileceğiniz Süt Çeşitleri

0

Birçok kişi pişirme ve sağlık nedenleriyle en iyi sütün hangisi olduğunu merak ediyor. Normal sütün yerine hangi sütleri kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, yazımıza bir göz atın.

Bu günlerde, lezzet tercihleri, hayvan kaynaklı ürünlerden kaçınma ve sağlıkla ilgili endişeler nedeniyle piyasada birçok farklı süt türü bulunmaktadır. Peki bu sütler hangileri ve özellikleri neler? Çiğ süt mü, pastörize süt mü?

Hindistancevizi sütü
Hayvansal kökenli sütü içmek istemeyenler için, Hindistancevizi sütü popülerdir, ancak kalorisi yüksektir. Ayrıca yüksek yağ seviyesi vardır, bu nedenle kilo vermeye çalışıyorsanız veya kalp sağlığı probleminiz varsa, farklı bir süt türü seçmek isteyebilirsiniz. Hindistancevizi sütünün faydalarını biliyor musunuz?

Badem sütü
Bu, popüler kokulu bir kıvamda ve doğal tatlılığa sahip, bitkisel esaslı bir süt türüdür. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar gibi sağlıklı yağların yanı sıra protein, lif ve E vitamininin yanı sıra magnezyum, kalsiyum ve potasyum içerir.
Badem sütünün şekerlendirilmemiş hali normal sütünkine oldukça benzer, ancak faydalı yağların konsantrasyonu daha yüksektir. Bu miktar, sağlığınız için daha iyi olabilir. Badem sütü içmek için 6 olaağanüstü neden

Soya sütü
Soya fasulyesinden yapılan, besleyici, yoğun, bitki esaslı bir süt çeşididir. Bu süt, çok yüksek bir soya proteini ve kalsiyum seviyesine sahiptir; ancak diğer pek çok sütten daha az besin öğesi içerir. Soya sütü, özellikle vejeteryanlar ve et yemeyenler için popülerdir ve yağsız süte benzer, hafif ve suludur.

Pirinç sütü
Pirinçten elde edilen pirinç sütünün alerjen seviyesi çok düşüktür ve laktoz içermez, bu da laktoz intoleransı olanlar için çok uygundur. Bu süt çeşidinde yağ veya kolestrol de yok, bu da pirinç sütünü kalp sorunları veya yüksek tansiyon ile mücadele edenler için mükemmel hale getiriyor. Aynı zamanda iyi miktarda E ve D vitamini sağlar ve oldukça nötr bir tada sahiptir. Evde badem sütü yapabilirsiniz

Kenevir sütü
Kenevir bitkisinden türetilen bu süt türü, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir; ancak, inek sütü veya soya sütüne göre protein seviyesi daha düşüktür. Birçok kişi antioksidan içeriği ve diğer benzersiz besin maddeleri nedeniyle kenevir sütü kullanmaktadır. Ancak kenevir sütünün lezzeti oldukça güçlüdür ve laktoz içermez. Herhangi bir tarifte kenevir sütü kullanacaksanız, normal süt miktarından biraz daha az kullanmalısınız. Sütün tencereye yapışması nasıl önlenir?

Yulaf Sütü
Birçok kişi pişmiş yulafın ve suyun bir karışımı olan yulaf sütünü göz ardı eder. Oysa ki, normal sütten daha fazla protein sağlar. Yulaf sütünde yağ veya kolestrol bulunmaz ve birçok süt çeşidine kıyasla sulu bir kıvama ve hafif bir tada sahiptir.

Keçi sütü
Keçi sütü inek sütüne kıyasla daha fazla kalsiyum, vitamin B6 ve A vitamini içerir. Tadı keskindir ve o nedenle normal sütün tadına alışkın olanlar keçi sütüne geçiş yapmakta zorlanabilir. Keçi sütünün faydaları nelerdir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.