Ocakta Somon Pişirmenin İpuçları

0

Somon balığını ocak üzerinde tavada pişirmek çok kolay değil. derisini çıkartıp fileto şekilde olduğu için pişmeye başlayınca yumuşar ve çevirme sırasında dağılabilir. Bunun için genellikle somon fırında tepsi içinde pişirilir. Ama siz tavada yapmak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz. Kolaylıkla somonu tavada pişirin.

Somonu pişireceğiniz tava öncelikle iyi olmalı. Bunun için yapışmaz bir tava veya döküm bir tavayı tercih edin.

Orta-yüksek ateşte tavayı ocağın üzerine koyun. Tavanın iyice ısınmasını sağlayın. Tavanın içine bir damla su koyduğunuzda cız edip buharlaşıyorsa tava ısınmış demektir. Ardından tavanın içine yüksek ısıya dayanıklı, fındık veya kanola yağından bir yemek kaşığı kadar koyun.

Yağın bir dakika kadar ısınmasının ardından somon diliminizi yerleştirebilirsiniz.

Yaklaşık 2 santim kalındığından samanın bir tarafının pişmesi için yaklaşık iki dakika yeterli olacaktır. Eğer somonun kalındığı daha fazla ise pişmesi için 4 dakika tutun. Somonon bur yüzeyi pişerken diğer yüzeyine tuz serpin. Balığın bir tarafı piştiğinde spatula ile diğer tarafını çevirin. Balık kolaylıkla dönüyorsa o zaman o tarafının iyi piştiğini anlayacaksınız.

Balığı çevirdikten sonra orta ateşe ocağınızı getirin ve diğer tarafının pişmesini sağlayın. 2-3 dakika sonra bağılın ikinci tarafı da pişmiş olacaktır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.