Öğle Yemeğinizi Yanınızda Taşımanın Püf Noktaları

0

Yemekleri evden götürmek, sağlıklı beslenme düşüncesinin hızla yayılmasının ardından moda haline geldi. Ciddi bir akım haline gelerek hızla yayılmaya devam eden uygulama neticesinde taşınabilecek tarifler de ortaya çıktı. Öğle yemeklerinizi yanınızda götürmeyi düşünüyorsanız doğru planlamayı yaparak harekete geçmeli; hafta sonlarını iyi değerlendirmelisiniz. Zaman içinde pratikleştiğinizi ve zorlanmadığınızı fark edeceksiniz. Hatta ilerleyen zamanda bu işten keyif almaya başladığınızı göreceksiniz.

İş Yerinde Yenebilecek Yemekler

Öğle yemeğinizi evden götürüp iş yerinizde tüketecekseniz; daha seçici olmalısınız. Ortama aşırı koku verecek, sizi zor durumda bırakacak yemeklerden uzak durmalısınız. Yenmesi kolay salata, sandviç, ekmek arası, zeytinyağlı gıdalar ilk tercihleriniz arasında olmalıdır. Isınması gerekecek gıdaları ısıtabileceğiniz bir ortam bulmanız iş yerinde zor olacağından tercihleriniz arasında daha geri planda kalmalıdır.

Pratik Tarifler Öğrenin

Yanınızda götürebileceğiniz pratik yemek tariflerini öğrenerek menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Bir gece önceden ya da sabah hızlıca hazırlayacağınız bir yemek kurtarıcınız olacaktır. İlk etapta gece ya da sabah bu hazırlığı yapmak sizi zorlayabilir. Ancak kısa sürede bu tempoya alışmaya başladığınızı fark edebilirsiniz.

Hafta Sonunu Değerlendirin

Hafta sonu hazırladığınız yemekleri hafta içi dolaptan alarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Bunun için hafta sonu çorba, zeytinyağlı yemek, dolmalar gibi birçok alternatif yemek hazırlayabilirsiniz. Çorbaları ve sulu yemekleri konserve usulü hazırlayarak ilerleyen dönemde tüketebilirsiniz. Dolmaları ve diğer katı gıdaları hazırlayıp buzluğa atabilirsiniz. Bol miktarda köfte hazırlayıp buzluğunuza yerleştirebilirsiniz. Geceden ya da sabah yemeğinizi ısıtıp, pişirip yanınıza alabilirsiniz. Öğle yemeğine kadar geçecek süre az olacağı için bozulma gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Yaptığınız yemeklerin üzerine tarihleri not etmeyi unutmayın ve en eski tarihlileri önce tüketmeye çalışın.

Termal Objeler Edinin

Yemek termosları, termal torbalar yemeğinizi yanınızda taşırken çok işinize yarayacaktır. Geniş kapaklı ve geniş hazneli termoslarla sulu yemeklerinizi, çorbalarını ısılarını koruyarak taşıyabilirsiniz. Tüm yemeklerinizi saklama kutularına koysanız bile bu kutuları termal torbalara yerleştirerek öğle yemeğinizin ısısını yine koruyabilirsiniz.

Planlamayı Es Geçmeyin

Hafta boyunca ne yiyeceğinizi, hafta sonundan planlarsanız işiniz daha kolay olacaktır. En azından her gün ne yiyeceğinizi düşünerek zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Bunun için kendinize bir haftalık çizelge hazırlayın ve menünüzü oluşturun. Hafta sonu yapacağınız yemekleri bu menüye göre hazırlarsanız çok rahat edersiniz.

Yemekler Nasıl Taşınmalı?

İşe gitmek için araç değil toplu taşıma kullanıyorsanız işiniz biraz daha zordur ama gelişen teknoloji ile sızdırma yapmayan vakum kapaklı saklama kapları sayesinde siz de rahat edebilirsiniz. Bu kapların cam olanları en sağlıklılarıdır ama camın kırılma riskini göze almak istemiyorsanız plastik alternatifler de var. Yemeği kaba yerleştirip kapağını kapattıktan sonra yemeği tüketmek dışında hiçbir şey için açmazsanız yemeğiniz daha güvende olacaktır. Yemekleri kaplara yerleştirdikten sonra sızdırmazlık kontrollerini yapmayı da unutmamalısınız. Birkaç çeşit yemek götürecekseniz ve eliniz 4-5 saklama kabı varsa klasik poşetler kullanmak yerine hafif ağırlıklı, düzgün şekilli orta boy çantalar tercih edebilirsiniz.

Tadını Çıkarın

Öğle yemeğinizi yanınızda taşımayı bir işkence olarak görmek yerine tadını çıkarmaya bakın. İşe ofisinizde, sınıfınızda size katılması için arkadaşlarınızı ikna etmekle başlayabilirsiniz. Onları da evden yemek getirmek konusunda ikna edin ve güzel havaların tadını çıkarın. Yemeklerinizi en yakın parklarda, okul, iş yeri bahçelerinde piknik havasında tüketebilirsiniz. Bu durum hem sizi hem arkadaşlarınızı heveslendirecektir. Evden öğle yemeği götürmeye haftada bir, iki haftada bir, bir günlük ara verebilirsiniz. Bu mola günlerinde arkadaşlarınızla dışarıda yemeğe çıkabilir; farklı ortamlara girebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.