Omletler Nasıl Daha Güzel Olur?

0

Omlet, kolayca yapıldığı sanılan, fakat kurallarına uygun yapılmadığında, hüsran yaratabilen bir yemektir. Klasik omlet, sadece yumurta ve tuz ile yapılır. Bu tarife, damak zevkinize ve kurallarına uygun, diğer yiyecek malzemelerinden de ekleyebilirsiniz. Omlet, sabahların neşesi, kahvaltı masalarının başoyuncusu olabilir. Lezzetli ve güzel görünen bir omlet yapmak, sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Omlet, tabağa alındığında, katlanacak kadar yumuşak, dağılmayacak kadar sert olmalıdır. Derler ki; büyük otellerin baş aşçıları, işe alacakları yeni aşçıları denemek için, ilk olarak omlet yapmasını isterlermiş. Omleti, olması gerektiği gibi yapabilen aşçılar, diğer yemeklerde de başarılı olabilirmiş. Genel kurallarına uyulduğunda, omletler, çok kısa zamanda hazırlanabilir, çok lezzetli ve besleyici kahvaltılar yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar bilindikten sonra, birkaç uygulandığında, el becerisi kazanılacaktır ve olması gerektiği gibi görünen, lezzetli omletler, kolaylıkla yapılabilecektir.

Daha İyi Omlet İçin Malzemeler

Ana malzeme olan yumurta, pişirilmeden önce, mutlaka oda sıcaklığına getirilmiş olmalıdır. En taze yumurtalar seçilmelidir, çünkü omletin en önemli malzemesi yumurtadır. İçin konacak olan başka malzeme tercihi varsa, en tazelerinden seçilmeli, kolay pişecek kadar küçük kesilmelidir. Örneğin; domates konacaksa, kabukları soyulmalı, sadece etli kısımları, küçük küpler halinde kesilerek eklenmelidir. Eklenecek olan tuz, mümkünse, deniz tuzu olmalıdır. İçine eklenecek olan karabiber, henüz çekilmiş olmalı, mümkünse, karabiber değirmeninden çekerek kullanılmalıdır.

Daha İyi Omlet İçin Pişirmeye Hazırlık

En dikkat edilmesi gereken nokta, yumurtayı çırpma kabına aldıktan sonra, hızlı hareketlerle, 6-7 kez çırpmaktır. Yumurtanın, sarısı ve beyazı yeterince dağılmalı ve birbirine geçmelidir, ancak fazla çırparak beyazın köpürmesine sebep olunmamalıdır. Diğer bir önemli nokta ise; tava seçimidir. Tavanın rahat kullanılabilmesi için, yüksek kenarları ve ısıyı eşit dağıtan bir tabanı olmalıdır. Omletler, tabağa alındığında, incelerek sertleşebilir. Bunu engellemek için, çırpma esnasında, az miktarda süt eklerseniz, omletiniz lezzetli ve güzel görünümlü olacaktır. Sütün olmadığı durumlarda, çok az bir miktarda su eklenebilir. İçine koyacağınız, iri parçalı malzemeler var ise, bağlayıcı olması açısından, çok az miktarda un eklenebilir. Un eklendiği takdirde, yumurta ile iyice karıştığından ve topaklanma olmadığından emin olmalısınız.

Daha İyi Omlet Pişirmek

Uygun şekilde çırpılmış yumurta ve diğer malzemeler hazırsa, tavayı ısıtmaya başlayabilirsiniz. Tavanız, iyice ısınmış, hatta üzerinde hafifçe duman yükselir halde olmalıdır. Bu aşamaya geldiğinizde, çok az bir tereyağını, tavaya alarak, tavayı sağa sola hareket ettirerek, yağın tüm yüzeye yayılmasını sağlayınız. Son kez karıştırdığınız yumurtayı, yavaşça ve bir kerede, kızgın tavaya dökünüz. Çatal veya kaşık kullanmadan, mümkün olduğunca, tavayı sağa sola hareket ettirerek, tabana yapışmayı engelleyerek, omleti pişiriniz. Ekstra malzeme olmayan, klasik omlet, bu aşamada hazırdır. Omletiniz tavadayken, yarısına, bir miktar rendelenmiş kaşar serperek, diğer yarıyı üzerine kapatınız. Yarım ay şeklinde görünen omleti, tabağa alarak servis yapınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.