Palamudu Pişirme Teknikleri

0

Yapılan araştırmalar neticesinde düzenli olarak hafta da en az iki kez balık tüketmek sağlık açısından son derece önemli olduğu tespit edilmiştir. Balıkta bulunan omega-3 damar genişletici, kolesterol önleyici, etkisi vardır.

Palamut Balığı ve Özellikleri

Palamut, genellikle sıcak ve ılık denizlerde yaşayan kıyı balıklarındandır. Omega-3 bakımından da zengin olan bu besini mevsiminde bolca tüketmek sağlığımız açısından faydalı olacaktır. Karadeniz’de başlayan ve yıl boyunca hamsi ile kendini besleyen palamutlar, belli bir besine ulaştıklarında büyük denizlere doğru ilerlerler. Palamut balığının en çok görüldüğü mevsim Sonbahar aylarıdır. Sonbahar da hemen her yerden kolayca ulaşabileceğiniz palamut’ un lezzeti ve besin değerleri diğer balıklara göre daha fazladır. Lezzetine örnek verecek olursak eğer, palamut balığının bolluğu, bereketi ve etinin lezzeti nedeniyle Bizans döneminde paralara bile resmi basılmıştır. Tarih den günümüze kadar palamut, yapılması kolay bir yemek olarak sofralarımıza misafir olmuş birçok çeşitli pişirmek teknikleri ile de alternatifler sunmuştur.

Palamut Balığını Kızartmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kızartmada olduğu gibi balık kızartmasında da yağ kullanımı bakımından dikkat edilmesi gerekmektedir. Kızmamış bir yağın içerisine atılan palamutlar yağı fazla emeceği için kalp sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Kızartma işleminden önce özellikle yapmamız gereken balığın iyi temizlenmiş ama muhakkak üzerindeki suyun kurulanmasıdır. Palamutlarınızı yıkadıktan sonra delikli bir kabın içerisinde pişirme aşamasına kadar dolapta bekletin. Havlu peçete ile üzerindeki ıslaklığı alabilirsiniz.

Palamut balığını kızartama da iyi sonuç almak istiyorsak il olarak yağın iyi derecede ısınmasına izin vermeliyiz, palamuttu yağın içerisine koyduğumuzda çıtırtı seslerinin gelmesi gerekmektedir. Palamut’ u büyük dilimler halinde dilimlemeli arkalı ve önlü olarak tuzlamalıyız. Tuzlanmış dilimleri una batırmalı fazla unları da balığı silkeleme yolu ile temizlemeliyiz. Mısır unu kullanarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Palamut Balığını Fırında Pişirmek İçin Küçük, Tatlı Detaylar

Palamudunuzu fırında pişirmeye karar verdiğiniz anda yapılması gereken zeytinyağı ve baharatlar ile marine etmektir. Marine etme işlemine başlamadan önce iyi temizlenmiş palamudunuzu tuz ve bir kapta rendelenmiş soğanın sıkmış olduğunuz suyu ile ovalayın.  Bu detay size ilginç gelmiş olabilir fakat soğan suyu palamudunuza güzel bir tat ve aroma vermesini sağlayacaktır. Bir müddet bu şekli ile bekletmiş olduğunuz balığınızı marine edebilirsiniz. Lezzetine ekleme yapmak için zeytinyağına limon ve kekik ve biberiye ekleyerek fırça yardımı ile balığın her yerine yedirin ama unutmamalısınız ki marine yaptıktan hemen sonra balığı pişirmek yerine 10 dakika beklemeye almak daha sağlıklı olacaktır. Bu balığınızın pişerken kokulardan arınmasına limon ile yerinde bir ekşilik katmasına olanak sağlayacaktır. Ocağınızın önceden ısınmasına dikkat edin.

Alüminyum Folyo Kâğıtta Palamut Pişirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Palamuttu folyoda pişirdiğinizde, folyo içerisine koyacağınız malzemelerin kokusunu ve lezzetini alacaktır. Fakat bunlardan önce yapmamız gereken palamuttu tereyağı ile yağlamaktır. Bu hem folyoya yapışmasını engeller hem de tereyağın enfes lezzetinin palamuttunuz ile bütünleşmesini sağlayacaktır. Folyo bir kâğıdın içerisine koymuş olduğunuz, limon, soğan, defneyaprağı, tuz, yeşilbiber ve karabiber ile harmanlayıp pişirebilirsiniz. Palamudunuzun sulu olmasını istemiyorsanız eğer sulandırma özelliği olan soğanı çıkartabilirsiniz. Koymuş olduğunuz bu malzemeler ile palamuttunuz enfes kokacak ve lezzetli bir tat verecektir. Hem de pişirmesi açısından oldukça pratiktir. Alüminyum folyonun kanserojen madde içerdiği söylenmiş olsa da tamamen boş laflardır, henüz kanıtlanmış bir gerçek yoktur ve bütün aşçılar kullanmaya devam etmektedirler.

Palamut Buğulama Teknikleri Nelerdir?

Geleneksel Türk mutfağının en tipik ve lezzetli balık pişirme tekniklerinden birisidir. Bu pişirme yöntemi sayesinde palamudunuzun içindeki vitamin ve mineraller kaybolmazlar. Palamudunuzun iyi temizlenmiş olmasına dikkat edin ve yüzgeçlerini kesin. Aynı zamanda parmak kalınlığında kesin. İçerisine koyacak olduğunuz domates, soğan ve limonu da aynı parmak kalınlığında kesin. Burada dikkat etmeniz gereken limonun yıkadıktan sonra kurulayın. Kabın içerisine ilk olarak limonları sonrada diğer malzemeleri yerleştirin ve palamutları Sırt sırta dizin Karabiber taneleri serpin ve yağlı kâğıt ile kapatın. Yağlı kâğıt içerisinde bir basınç uygulayacaktır, fakat yağlı kâğıdı pişirme süresince değil 20 dakika sonra çıkartın palamudunuzu tekrar pişmeye bırakın.

Artan Palamutlarınızı Değerlendirme Avantajı

Balıkların artanlarının saklanması ya da öğün olarak tekrardan ısıtılıp tüketilmesi hem önerilmez hem de ilk seferki lezzeti kaybolmuş olur. Pişirdiğiniz palamutlardan arttı ise ziyan olacak diye düşünmeyin ve hemen değerlendirin. Yağda kızartarak tarz değiştiren balıklar diğer gününüzde sizin bir öğününüz olabilir. Pişmiş ve derisi ayıklanmış olan palamutlarınızı köfteye çevirmeden önce en dikkat edilmesi gereken püf nokta, balık köftesi harcını önce ununuza daha sonrada yumurta ve galeta ununa bulamanız gerekiyor. Sırası ile yapılan bu işlem palamut köftelerinizin dağılmamasına yardımcı olmaktadır. Lezzetlendirmek sizin hayal gücünüze kalmış olan diğer baharatları iyice karıştırın ve köfte palamutlarınıza sulandırmadan sürün. Bu arada palamut köftelerinizin daha sağlıklı olmasını yağda kızarmamasını istiyorsanız eğer elinizde hafifçe bastırarak yağlı kâğıt üzerinde fırın dada pişirebilirsiniz.

Mikrodalga Fırında Palamut

Palamut yemek istiyorsunuz fakat yeteri kadar vaktiniz yok. Hem sağlığınız için dikkat etmeniz gereken kızartmadan uzak durmak istiyorsunuz hem de fırın süresini beklemek istemiyorsanız eğer mikrodalgada palamut tam size göre.  Çünkü 3 dakika içerisinde nefis pişmiş ama kokusunda olmayan bir palamut yemeğiniz olacaktır. Üstelik çok malzemeye de gerek olmayan bu pişirme yönteminde sadece küçük detaylara dikkat etmelisiniz. En önemli olan mikrodalganın sıcaklık ayarıdır. Mikrodalganızı 800 watta getirmelisiniz. Süreniz de üç dakikayı geçmemelidir. Sadece palamut değil diğer tüm balıklarda bu şekilde pişirebilirsiniz. Palamutlarınızı pişirmeden önce 15 dakika kadar zeytinyağı ve kekikle marine etmeyi unutmayınız. Diğer bir detay noktada fırın poşeti ile pişirmek fakat burada enteresan olan palamudunuzu değil fırın poşetinizin içerisini unlamaktır. Unlanmış olan fırın poşetinizin içerisine marinelenmiş palamutlarınızı koyarak üç dakika pişirme ile nefis bir palamut yemeği hazırlamış olursunuz.


Share.

About Author

Comments are closed.