Parmesan Ile Romano Peyniri Arasındaki Farkı Bilmiyor musunuz?

0

Parmesan ve Romano italyanın en tanınmış peynirleri. Bu peynirleri genellikle makarnalarımızın üzerine rendeleyerek tüketiyoruz. Her ikisi de sert ve tuzlu olmasına rağmen aralarındaki büyük farklılıklar da var. Bu yazımızda parmesan ile romano peynirleri arasındaki farkı anlatacağız.

 

Üretim : Parmesan inek sütünden yapılır ve en az 12 ay (iki ve hatta üç yıllık versiyonları bazı peynir dükkanlarında mevcuttur) olduktan sonra tüketiciye sunulur. Pecorino Romano ise koyun sütünden yapılır ve en az beş aylık bir bekleme süresi geçtikten sonra tüketici ile buluşur.

 

Bölge : Gerçek Parmigiano Reggiano (parmesan) ve Pecorino Romano İtalya’da belli bölgelerde üretilir. Parmesan sadece (Parma adını taşır) Emilia-Romagna bölgesinde üretilebilir. Sadece aynı bölgede üretiliyor olması peynirin lezzetinin istikrarlı olmasını sağlar. Romano ise Lombardiya Mantova provence bölgesinde üretilir. Ayrıca Toskana, Sardinya ve Lazio bölgelerinde üretilebilir.

 

Görünüm : Parmesanın, nokta şeklinde harflerle “parmesan Reggiano” ile damgalanmış bir balmumu kabuğu vardır, sert ve altın rengindedir.

Pecorino Romano’nun mumsu benekli siyah kabuğu vardır. Koyun sütü peynir anlamına gelir bu kabuk. Sert ve beyazdır.

 

Lezzet : Her ikisi tuzludur. Ancak parmesanın tadında hafif ceviz tadı hakim iken Romano peynirinin tadı tuzlu ve keskindir. Kişilerin damak tadlarına göre istedikleri peynirleri kullanabilirler. Ancak her iki peyniri de seviyorsanız o zaman iki peyniri karıştırarak yemeklerinizde kullanmanızı öneriyoruz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.