Patates Kızartması Nasıl Çıtır Yapılır?

0

Patateslerin çıtır olması, başta çocuklar olmak üzere herkesin hoşuna gider. Hatta bu nedenle, evde yapılan kızartma yerine, dışarıda yemeyi tercih edenler de bulunmaktadır. Siz de bazı noktalara dikkat ederek, lezzetli ve çıtır patates kızartması hazırlayabilirsiniz.

Patates Seçimi

Patates seçimi, lezzetli patates kızartması yapmanın en önemli yoludur. Doğru patatesi seçtiğiniz takdirde %80 oranında, istediğiniz kıvamı elde edersiniz. Patates seçerken; patateslerin kabuklarının ince ve açık renkli olmasına özen göstermelisiniz. Bu tarz patatesler taze patatestir. Genellikle ağustos-eylül aylarında satışa çıkar. Bu dönemde kışlık patateslerinizi de alabilirsiniz.

İlgili: Patatesin 12 farklı kullanım alanı

Sirke İle Çıtır Patates Yapma

Patates kızartırken; yağın içerisine sirke ekleme çıtır patates elde etmenin basit bir yoludur. Kokusu açısından, elma sirkesi en doğru seçim olacaktır. Üzüm sirkesinin kokusunun olması mümkün.  Patatesleri kızgın yağa attıktan sonra sirkeyi ilave etmeniz ve 1-2 damla ile sınırlı tutmanız önemli.

Süt İle Lezzetli Patates Yapma

Yıkadıktan sonra dilimlediğiniz patatesleri soğuk sütün içerisine basıp, buzdolabına bu şekilde koyarak 3-4 saat bekletin ve çıkardıktan sonra sütü süzmeden kızartın.

Limon İle Çıtır Patates Yapma

Kızartma esnasında limon eklemek de çıtırlık veren bir yöntem olacaktır. Limon çok ekşi olmaması özen gösterin. Aşırı ekşi limon patatesin tadını değiştirebilir.

İlgili: Patatesin suyu nasıl çıkarılır? Faydaları nelerdir?

Dondurarak Çıtır Patates Yapma

Dilimleyerek kızartmaya hazır hale getirdiğiniz patatesleri, bir buzdolabı poşetine koyarak buzluğa atın. 1 gece beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Ayrıca çok miktarda patatesi hazırlayarak, buzlukta 6 aya kadar saklayabilir, ihtiyaç olduğunda çıkarıp, çıtır patateslerinizi hazırlayabilirsiniz.

İki Kere Kızartarak Çıtır Patates Yapma

Patateslerinizi dilimledikten sonra kızgın tavaya atın ve 2 dakika kızarttıktan sonra yağını süzerek bir kaba alın. Üzerine alüminyum folyo ile kapatın ve buzluğa koyun. 45 dakika beklettiğiniz patatesleri, tekrar kızgın yağa atın. Dilerseniz, tavanın içerisine 1 yemek kaşığı galeta unu da serpebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.