Patates Pişirirken İşinize Yarayacak İpuçları

0

Patates mutfaklarımızın vazgeçilmez sebzesidir. Kızartması, püresi, salatası ve yemeğiyle sürekli  soframızda bulunan patatesin kullanımını kolaylaştıracak ipuçları vereceğiz.

Patatesi Soymak

Evet, patatesi seviyor ve haftada bir iki kez patates pişiriyorsanız, size en çok sıkan kısmı soyma işlemidir. Patatesi yemesi güzel ama soyması zordur. Bu konuda size yardımcı olacak bir önerimiz var. Patatesleri soymadan önce patateslerinizi temiz bir bulaşık teli ile ovun. Böylece  çok daha hızlı ve ince şekilde patateslerinizi soyabildiğinizi göreceksiniz.

İlgili: Patates ve soğanın filizlenmesi nasıl önlenir?

Patatesin vitaminini kaybetmemesi için:

Sebzeleri haşlarken vitaminlerini kaybetmemesi önemlidir. Özellikle sebzenin suyunu kullanamıyorsanız. Patatesin de suyu kullanılmaz. Bunun için vitaminlerinin içinde kalmasını istiyorsanız, haşlarken haşlama suyunun içerisine bir kaşık kadar margarin koyun bu şekilde patateslerin vitaminlerini korumuş olacaksınız.

Patateslerin kararmaması için:

Patatesleri soymak sevimsiz bir iştir. Bunun için bir defada çok soyup, istediğim kadarını kullanayım, kalanı saklayayım diye düşünüyorsanız o zaman size önerimiz olacak. Saklayacağınız ve kullanmayacağınız patateslerin kararmaması için saklayacağınız kabın içerisine su koyup bir tutam kadar tuz serpin ve saklama kabını buzdolabında tutun. Böylelikle istediğiniz zaman patateslerinizi yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz. Unutmayın, sakladığınız patateslerin suyunu iki günde bir değiştirmeniz gerekir.

İlgili: Patatesin şaşırtıcı 12 farklı kullanım alanı

Patates Kızartması

Kilo sorunları olmasa, patates kızarması dünyada en çok tüketilen yiyecek olur. Ama yine de özellikle çocukların bulunduğu evlerde patates kızartması vazgeçilmez yemeklerdendir. Size patates kızartırken dikkat etmeniz gereken noktaları sıralayacağız.

Patateslerinizi soyup doğradıktan hemen sonra bol su ile iyice yıkayın ama hemen kızartma işlemine başlamayın. Yıkadığınız patatesleri, iyice kurulayın. Böylece hem yağın sıçraması önlersiniz, hem de patateslerin birbirlerine yapışmasını önlersiniz. İyi kurulamazsanız, kesik kısımlarda çıkan nişasta patatesleri resmen bir tutkal gibi bir araya getirir ve bu durumda kızartmalarınızın görüntüsünü bozar.

Patateslerinizi kızarttıktan ve tabağa koyduktan sonra hemen tuzlayın. Tuz fazla buharı ve yağı emer. Tuz ayrıca patates kızarmanızın yumuşamasına engel olur ve patatesler çıtır çıtır olur.

Patates yemeği

Yemeklere koyduğumuz patatesler, genellikle sebzelerin renkleri sebebiyle koyulaşır ve hoş olmayan bir görünüme sahip olur.  Patateslerin sarı rengini korumasını istiyorsanız, o zaman pişirdiğiniz yemeğe bir kaşık sirke koyun. Patateslerinizin rengini muhafaza ettiğini göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.