Patatesi Sağlıklı Tüketmenin 7 Farklı Yolu

0

Patates çok sağlıklı bir sebzedir ancak pişirme yöntemleri onu sağlıksız hale getirebilir. Bu demek değilidir ki, patates kızartması ya da cips yemeyeceksiniz. Sadece patatesi pişirme şeklinizi değiştirerek, hem az kalorili, hem sağlıklı olarak tüketebilirsiniz.

Patatesi sağlıklı olarak tüketmek için işte size 7 farklı yöntem.

Fırında patates cipsi
Cips olmazsa olmaz diyorsanız, patatesleri ince dilimleyin, zeytinyağı ve baharatla harmanlayın. Bir fırın tepsisine hepsini tek tek dizin ve fırına verin. İşte size sağlıklı patates cipsleri…

Patates kızartması
Patatesleri kızartmak için mutlaka yağın içinde kızartmak gerekmez. Patatesleri şeritler halinde kesin, biraz zeytinyağı ve baharatla lezzetlendirin ve fırına verin.

Patates püresi
Patates püresinin içine bol terayağı eklemek yerine biraz yoğurt ekleyin. Yoğurt tadını, yeşil soğan, sarımsak tozu veya başka sevdiğiniz bir baharatla saklayabilirsiniz.

Patates salatası
Patates salatasını mayonezle tüketmeyi seviyorsanız, mayonezi sirke gibi taze malzemelerle değiştirin.

Patates çorbası
Patates çorbasını krema ile yapıyorsanız, krema yerine çorbanıza daha fazla lezzet katacak közlenmiş kırmızı biber ve bir parça parmesan peyniri ekleyin.

Kavrulmuş patates
Leziz bir garnitür için, kavrulmuş patates yapmayı deneyin. Yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde, dışarısı hafifçe kızarır ve içi yumuşacık kalır. Patatesleri zeytinyağı gibi doymamış yağ bakımından zengin yağ ve en sevdiğiniz otlar ve baharatlarla birlikte kavurun.

Patates sandalları
Sağlıklı bir kumpir yemek isterseniz, patatesleri ikiye bölün ve içinin bir kısmını çıkarın, ızgarada pişirin. Sonra içine peynir, sebze, yoğurt gibi malzemelerle doldurun. Izgara yerine patatesleri fırında da pişirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.