Patatesli Krep Nasıl Yapılır?

0

Patates krepleri büyüyen bir malzemedir. birkaç patates ile yapacağınız krepler bir ailenin doyması için yeterli olacaktır. Kahvaltı için olduğu kadar misafirlerinize ikram edebileceğiniz lezzetli bir tatdır.

Neye ihtiyacın var
5 büyük Patates
2 Orta Tatlı Soğan
3 Yumurta
1/2 bardak Un
3 tatlı kaşığı Kosher Tuz
3 tatlı kaşığı kara biber
Zeytin, Sebze, evinizde ne varsa

patatesli-krep2

Yapılışı
Kabuğu soyma: Soğan ve patatesleri soyun. Gıda işlemcinize atın ve iyice karıştırın. İsterseniz patates ve soğanlarınızı rendeleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi biraz daha zahmetli ve uzun sürüyor.

Süzün: İnce bir tülbent olan tencerenin içine bu kıydığınız soğan ve patatesi koyun. Tülbenti sıkın ve soğan ve patateste bulunan nişasta ve suyu çıkarın.

patatesli-krep3

Yumurta Ekleme: sıkılmış patates ve soğana şimde yumurta ekleyin. Böylece sebzelerin dağılmasını önleyeceksiniz.

Un ve Çeşniler ekleyin: Unu karışımın üzerine dökün ve karıştırın. Bu sırada tuz ve karabiber eklemeyi de unutmayın.

Pişirin: Bir kepçe veya büyük kaşık kullanarak kızmış yağ bulunan tavanın içine dökün. Üzerine bastırarak düzleştirin. Her iki tarafı 5 dakika pişirin.

patatesli-krep5

Ek Notlar
Kreplerinizi tercih ettiğiniz çeşninizle doldurun. Biraz tereyağı ve ekşi krema severiz, diğerleri ekşi krema ya da pudra şekeri ve tereyağı ile birlikte bir jöleyi sever. İmkanlar sonsuzdur! Bu tarif, dört kişilik bir aileyi besleyecek kadar 12 tane krep yapar. Daha sonra kullanmak için dondurun, katmanlar arasına parşömen kağıdı koyduğunuzdan emin olun, böylece yapışma olmaz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.