Patlıcan Nasıl Daha Lezzetli Közlenir?

0

Yemeklerin lezzetli olabilmesi kaliteli malzeme kadar pişirme tekniklerine bağlı olarak da değişmektedir. Tariflerde verilen malzemelerin en iyisini alıp pişirme tekniğine birebir uyacak olursanız istediğiniz tadı yakalamanız kaçınılmaz olacaktır.

Pişirme Tekniği Neden Önemli?

Yemekler ateş üzerinde, tencerede, mangalda ve haşlanarak pişirilebilmektedir. Bir yemeğin haşlama yapılmış hali ile mangal halinin tadı hiçbir zaman aynı olmayacaktır. Pişme esnasında suyun içinde pişen yiyecekler daha yumuşak olurken kendi suyu ile pişen yemekler diğer yöntemlere göre daha lezzetli olabilmektedir. Lezzetli sonuca ulaştıran pişirme yöntemi kullanılan malzemeye göre değişecektir.

Pişirme Tekniği İle Tadı Değişen Yiyecekler

Pişirme tekniği değiştikçe tadı en çok değişen yiyecekler lifli ve proteinli yiyeceklerdir. Ateşe direkt temas etme, su ile pişme ve fırında pişmeye göre tat farklılıkları oluştururlar. Pişirildiği yere göre tadı değişen bir sebze de patlıcandır.

Patlıcan Nasıl Lezzetli Közlenir?

Patlıcan lifli bir sebze olması itibariyle pişirme yöntemlerine göre farklı tatlar ortaya çıkarabilmektedir. İnsan sağlığı için çok faydalı olmakla birlikte Osmanlı mutfağından bu yana vazgeçilmezler arasında yer alan patlıcan yemekleri çok da lezzetlidir.

Patlıcanın yapılması en kolay ve en lezzetli hali de közlemesidir. Ancak közleme şeklinin bile tadına etkisi olmaktadır.

Patlıcan fırında, elektrikli ocak üzerinde ve direkt ateş üzerinde közlenebilir. Elbette bu yöntemler evde mutfağınızda uygulanabilecek yöntemlerdir. Patlıcanın en lezzetli közlenme hali mangalda olacaktır. Ancak ev konforunda aynı tadı yakalamak isterseniz;

  • Fırında közlemek istediğiniz patlıcanlarınızı aliminyum folyoya sarınız. Patlıcanın yaklaşık 20-25 noktasından çatal ile delik açınız. Yükselen ısı ile içindeki suyu kusacak olan patlıcanın fırınınızı kirletmesini engellemiş olursunuz. 200 derecede 30 dakikada harika közlenmiş patlıcanlarınız olacaktır.
  • Elektrikli ocak üzerinde pişirmek isterseniz yine çatal ile birkaç delik açtığınız patlıcanınızı elektrikli ocak üzerinde tamamen közlenip istediğiniz yumuşaklığa gelene dek pişirebilirsiniz.
  • Ve evde mangal tadına en yakın kalitede patlıcan közleme yöntemi ateş üzerinde patlıcan közlemek. Ateşe direkt temas eden patlıcanlar köz tadını içine çekeceğinden daha lezzetli olacaklardır. Ocağınız biraz batacak olsa da buna değeceğine eminiz. Çatal ile patlıcanınıza 1-2 delik açtıktan sonra istediğiniz kıvama gelene dek közleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.