Patlıcan Reçeli

0

Evlerimizde her türlü yemeğini yaptığımız patlıcanın reçeli de yapılmaktadır. Her bitkinin reçelinin yapılabildiği gibi patlıcanın reçeli de yapılabilmekte ve çok lezzetli olmaktadır. İlk kez duyan herkesin şaşırdığı, itici bulduğu patlıcan reçelini ilk kez tadan herkes bu muhteşem lezzetin patlıcan reçeli olduğuna inanmakta güçlük çekmektedir.  Bu muhteşem tadı sizlerde tarife uygun olarak evlerinizde kolayca yapabilirsiniz. Reçel tariflerimizi okumak için tıklayın

Patlıcan reçeli  için gereken malzemeler

Öncelikle ana malzememiz olan patlıcanların parmak boyunda olanları veya biraz dolmalık olarak adlandırılan boyutlarında olanlarından 1 kg kadar alırız. 1 kg patlıcan için 2 kg şeker, 1 kg sönmüş kireç, karanfil, bir çay kaşığı  limon tuzu tedarik edilir. Kim demiş patlıcanın faydası yok diye

Patlıcan reçelinin yapılışı

Patlıcanların kabuklarını ince olacak şekilde soyarız. Kabukları soyulmuş patlıcanları  kireç kaymağının içine atarız. Kireç kaymağı; bir gün öncesinden suyun içine atılan kirecin çökelmesi sonucu oluşan çökeltinin atılmasıyla geriye kalan kireçli suya verilen addır. Kireç kaymağı içinde 6-8 saat bekleyen patlıcan daha sonra 3 defa iyice yıkanır. Bu yıkama işlemi ile kirecin patlıcan üzerinde bıraktığı acı etkisi giderilir. Yıkanan patlıcanlar süzgece konularak suyu süzmeye bırakırız. Daha sonra süzülen patlıcanları canlı ateşte kaynatırız. İyice kaynayarak yumuşayan patlıcanları tekrar süzmek için süzgece alırız.

Süzülen patlıcanları, bir tülbent yada temiz bir bezin içerisine koyun. Bezlerin üzerine ağırlık koyarak sabaha kadar bekletin. Bu işlemi patlıcanların suyunu iyice bırakması için yaparız. Sabah suyunu bırakan patlıcanlar bir tencere içerine konur. Patlıcanların üzerine şeker ve limon tuzu ekleriz. Üzerine su ilave ederek  orta şiddetli ateşte yine kaynatırız. Kaynamaya başlayan patlıcanlardan bir kaç tanesine elimizdeki karanfilleri batırarak tekrar kaynatmaya devam ederiz. Kışlık patlıcan nasıl hazırlanır?

İyice kaynayıp şeffaflaşan patlıcanlar koyulaşan reçel  şerbetinin içinden yukarı doğru çıkmaya başladığı zaman patlıcan reçelinin üzerine temiz bir havlu koymalısınız. Bu avlu kaynayan reçelin üzerinde biriken köpüğü emecek ve reçelin tadını bozmasını engelleyecektir.  Köpükleri alınan  reçeliniz olmuş demektir. Patlıcan reçelini sıcak bir halde küçük kavanozlara yerleştirin ve soğumaya bırakın.

Patlıcan reçeli ile aklınıza gelen; patlıcan acısı hissedilir mi, reçelde patlıcan kokusu var mı, patlıcanın rengi reçel halinde aynı mı, reçelin tadı acımtırak olur mu gibi soruların tamamının cevabı hayırdır. Yapacağınız patlıcan reçeli tamamen reçel tadında olan, şeffaf renkli ve muhteşem bir tadı olan reçel olacaktır. Bu gün evlerimizde yapabileceğimiz patlıcan reçelleri bir çok reçel dükkanında satılmaktadır. Dilediğiniz takdirde reçeli yapmadan önce satın alıp tadını deneyebilirsiniz. Afiyet olsun. Patlıcan sapı kürü nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.