Patlıcanın Fazla Yağ Çekmemesi İçin Tüyolar

0

Kızartılarak yapılan patlıcan yemekleri çok lezzetlidir. Bir de çok yağlı olmasalar… Patlıcanın, kızartılırken çok fazla yağ çekmemesi ve kararmaması için birden fazla pratik yöntem var. Deneyin, hangisi sizin için yapması en kolaysa o yöntemle devam edin.

1- Patlıcanı soyup beklettiğinizde kararmaya başlar. Hem kararmasını önlemek hem de az yağ çekmesi için yapacağınız çok basit bir işlem var. Patlıcanı soyup içine tuz koyduğunuz suyun içinde yaklaşık 10 dakika bekletirseniz, bu sorunların hepsinden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca patlıcanın acı tadını giderirsiniz. Kızartma yağı kaç defa kullanılabilir?

2- Kızartma yağına biraz sirke eklerseniz, patlıcanın yağı fazla çekmesini engellersiniz.

3- Kabuklarını soyup dilimlediğiniz patlıcanları bir kağıt havlunun üzerine yayın. Tuz serpin ve üzerini yine kağıt havlu ile kapatın. Üzerine herhangi bir ağırlık koyun. Yaklaşık 2 saat bekletilen patlıcanlar yağ çekmeyecektir. Patlıcan kışlık nasıl hazırlanır?

4- Patlıcanları kızarttıktan sonra, ılık suya sokup hemen çıkarın ve süzgeçte bekletin. Yağı azalacaktır. Ancak bu yöntem her yemek için uygun olmayabilir.

5- Karnıyarıkta olduğu gibi patlıcanı bütün olarak kızartmak gerekiyorsa, baş ve sonunu kesmeden kızartın. Daha az yağ çektiğini göreceksiniz. Bir başka yöntem de, patlıcanları bütün haldeyken birkaç yerine bıçakla çizik atıp, fırında yağsız kızartmaktır. Sonra içini doldurabilirsiniz. Kızartmadan, patates kızartması lezzetini yakalayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.