Pesto Sos Tarifi

0

İtalyan mutfağının eşsiz lezzetlerinden birisi de pesto genovese ya da bir diğer adı ile pesto alla genovese; yani bildiğimiz adı ile pesto sos. Sadece bir sos deyip geçmemek gerek zira Dünya’nın neresine giderseniz gidin pesto sosun ne olduğunu hemen herkes biliyor. Bunda sosun oldukça geniş yelpazede birçok yemeğe eşlik edebilmesinin ve hemen herkesin damak zevkine hitap edebilmesinin etkisi elbette çok fazla. Ancak bu kadar meşhur olması yüzünden zaman içerisinde pesto sosun farkı birçok yorumu da farklı kültürlerde yaşamaya devam ediyor. Bu yüzden biz de yazımızda damak zevkine düşkün olanlar için pesto sosun İtalya’da Liguria’dan çıktığı en orijinal ve en basit tarifini verelim istedik.

Pesto Sosumuz için Gereken Malzemeler

1 demet taze fesleğen (büyük boy)

70-80 gr parmesan peyniri

Yarım çay bardağı çam fıstığı

3 tane tam ceviz içi

¼ (çeyrek) çay bardağı kaju

1 çay bardağı sızma zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

2 diş sarımsak

Pesto Sos Yapımı

İlk önce fesleğenlerimizin yapraklarını tek tek gözden geçireceğiz, lekeli olanlar varsa ayıklayacağız ve hepsini güzelce yıkayacağız. Yıkadığımız yaprakları da kuruması için temiz bir bezin üzerine sereceğiz.

Yapraklarımız kururken biz yağsız bir tavaya sırası ile çam fıstığı, kaju ve cevizleri alıp, renkleri değişinceye dek kavuruyoruz. Kavurduğumuz üçlüyü en son robotta iyice çekim harmanlıyoruz.

Kuruyemişlerden oluşan karışımın ardından sırada tuz, sarımsak ve parmesan peynirinden oluşan bir karşımı yine robotta iyice çekerek hazır ediyoruz.

Sıra geldi fesleğenlerimize. Yaprakları da robota alıp neredeyse macun kıvamına gelene dek iyice çekeceğiz. Eğer tek seferde bu mümkün olmuyorsa parçalar halinde de yapılabilir. Bütün fesleğenimiz hazır hale geldikten sonra ise içerisine ceviz, çam fıstığı ve kajudan yaptığımız karışım ile zeytinyağını yavaş yavaş ekleyip yine robotta iyice karıştırıyoruz. Ardındansa ikinci hazırlamış olduğumuz sarımsak, tuz ve parmesan peynirini de ekleyip son bir kez karıştırırsak artık pesto sosumuz hazır olacak. Sosumuzu artık kavanoza alıp dolapta bir hafta kadar da saklayabiliriz. Ancak bir haftadan daha uzun süre bekletmemekte yarar var. Zaten lezzeti ile neredeyse her yemeğin yanına geleceği için saklamak pek aklınızdan da geçmeyecektir.

Afiyet olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.