Peynir Altı Suyu Nasıl Kullanılır?

0

Peynir yaptıktan sonra elde ettiğiniz peynir altı suyu çok faydalıdır ve farklı alanlarda kullanabilirsiniz. İşte peynir altı suyunu nasıl kullanabileceğinize yönelik ip uçları.

Ekmek, kek, bisküvi ve kreplerde kullanın
Peynir altı suyunu, yumuşak, pamuk gibi besinler yapmak için kullanabilirsiniz. Özellikle mayalı hamurdan ekmek yapıyorsanız, kabuk kısmı çok sert olabilir. Eğer bu kadar sert kabuktan hoşlanmıyorsanız, peynir altı suyunu kullanarak daha yumuşak ekmek yapabilirsiniz. Evde Lor Peyniri ve Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

Sebzelerinizi fermente etmek için kullanın
Fermente gıdalar yemek, bağırsaklarınızı sağlıklı tutmak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini emmesine izin vermek açısından çok önemlidir.

Peynir üretiminden türetilen peyniraltı suyunun, laktoz fermantasyonu için en iyi olmadığından bahsetmeliyiz.. Yoğurt ya da kefir gibi kültürlü süt ürünlerinden elde edilen peyniraltı suyu, kültür katmanın tüm faydalarını taşır ve doğal olarak süt katılarından ayrılarak iyi bakterilerin çoğalmasına olanak tanır.

Pastörize süt kullanırsanız, peynir altı suyunun “gücü” de önemli derecede etkilenir. Isıtma işleminde tüm bakteriler öldürülür ve enzimlerin çoğu zarar görür.Evde Labne Peynir Yapım Tarifi

Bakliyat ve tahılları ıslatmak için kullanın.
Tahıllarda ve unlardaki fitatları parçalamak ve vücutlarımızda daha sindirilebilir hale getirmek için asitli bir besiyeri gerekir. Peynir altı suyu bunun için mükemmel bir seçenektir.

Cilt ve saç bakımı için kullanın
Birçok ticari şampuan ve yüz kremleri “protein açısından zengin” olarak etiketlenir ancak cildiniz ve saçlarınız için mükemmel bir protein elde etmek için peyniraltı suyundan daha iyi kaynak bulamazsınız.Hangi Peynir Neyle Tüketilir?

Cilt için banyoda kullanın. Suya 2-3 bardak ilave edin ve 10-20 dakika kadar ıslatın. Peynir altı suyunun asitliği cildinizin pH değerini dengelemeye yardımcı olur ve peynir altı suyu proteinleri cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Yumuşak, parlak, kuvvetli saçlar için duş aldıktan sonra peynir altı suyu ile saçlarınızı tarayın.

Kompost için kullanın
Sebzeler için fermentasyon başlatıcı olarak mükemmel olduğu gibi, kompost içinde de mükemmel fermantasyon başlatıcıdır. Asitliği nedeniyle, dikkatli kullanın. Peynirin küflenmesi nasıl engellenir?

Bahçede kullanın
Azot, fosfor, potasyum, magnezyum ve bitki büyümesi için gerekli olan diğer mineralleri içerdiğinden bu suyu kullanabilirsiniz. Ancak, dikkatli kullanın. Haftada bir kez, bire bir ölçülerde su ve peynir altı suyunu karıştırın ve her bitkinin toprağına 1/4 fincan dökün. Suyu yapraklara temas ettirmeyin.

Evcil hayvanları besleyin
Peynir altı suyu insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de yararlıdır. Köpekler özellikle proteinle iyi geçinir ve onları beslemek için mamalarını koyabilirsiniz. Tavuk ve kediler de severler. Peyniri neden streç filme sarmamalısınız?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.