Pilavın Kalorisini Düşürmenin Yolu

0

Pirinç, Türk mutfağının vazgeçilmezi ve pirinçle yapılan yemekler de en sevilen yemekler arasındadır. Ancak pirincin kalorisinin yüksek olması ve kilo aldırması sebebiyle tercih edilmeyebilmektedir.

Sri Lankalı bilim adamları pirinçteki kalorinin %60 oranında azaltılmasının formülünü keşfetmiş durumdalar. Sri Lankalı araştırmacılara göre pirinç, Hindistan cevizi yağıyla pişirip, yarım gün süresince buzdolabında bekletilmelidir.

Pilav nasıl tane tane olur?

Bu durum pirincin içerisinde bulunan kaloriyi %60 oranında azaltmaktadır.  Aynı zamanda bu yöntemle pirinçteki nişastanın daha az sindirilebilir hale gelebildiğini belirtebiliriz. Pirinç türündeki nişastalı besinler iyi bir enerji kaynağıdır. Fakat bu tür gıdalar vücutta basit şekilde şekere dönüşebilmektedir. Kullanılmayan şeker ise vücutta depolanır ve hızlı bir şekilde glikoza dönüşmektedir. Kandaki aşırı glikoz ise sonunda vücutta yağ olarak depolanıp kilo olarak size yansımaktadır.

Kalan pilavı yeni yapılmış gibi nasıl ısıtırsınız?

Pilavın kalorisini düşüren bu yöntemle pilav yemeği seven kişiler, artık canları pilav çektiklerinde içleri rahat bir şekilde tüketebilirler. Hindistan cevizi yağı ile pişirilip yarım gün buzdolabında bekletilen pirinci yedikten sonra kalorisi düşük bir öğün yemiş olacaksınız. Bu vücudunuza normalden daha az şeker girmesini sağlayacaktır.

Pilav yapmanın püf noktaları


Paylaş.

About Author

Comments are closed.