Pirinci Nasıl Yıkamalısınız? Adım Adım Bir Kılavuz

0

Pirinç, dünyadaki en popüler tahıllardan biridir. Neredeyse her mutfakta etli ve sebzeli nişastalı tahıl kullanılır. Pirincin popülaritesinin sebeplerinden biri, kolay ulaşılabilir, kolay pişirilebilir, besleyici ve hemen hemen her şeyle iyi gitmesidir.

Satın alınan pirincin çoğu pestisitlerle doludur. Paketlenmiş beyaz pirinç bile pestisitlerden elde edilen kimyasallar bulunabilir. Bunun için pişirilmeden önce çok iyi bir şekilde yıkanması gerekiyor. Bu yazımızda pirinçi nasıl yıkamanız gerektiğini ele aldık. Pirinç suyu kullanmanız için 7 neden

1. Geniş, derin ve tercihen şeffaf bir kap alın ve bir bardak pirinci içine dökün. Kasenin şeffaflığı, pirincin içerebileceği pislikleri görmenize izin verir. Günümüzde birçok insan, pirinç tanelerini kaymalarına izin vermeden suyu tahliye etmek için ekstra küçük delikler bulunan pirinç kevgir adı verilen özel bir kap kullanıyor.

2. Pilav tamamen suya batıncaya kadar kaseye su dökün. Pirinci uygun sekilde temizlemek için pirincin üç katı su kullanın. Musluk suyuna güvenmiyorsanız içme suyu kullanın.

3. Tahılları birbirine sürtmek ve kirleri çıkarmak için temiz ellerle kaseyi karıştırın. Yakında kasenizdeki suyun yarı saydam döndüğünü ve ardından pirinci su içinde sallarken opak bir süt rengini göreceksiniz.

4. Pirinci kasenin dibine çökmesine izin verin ve ardından üzerine sütlü suyu boşaltmak için kaseyi yavaşça eğin ve suyu dökün. Pirinç sirkesi nasıl yapılır?

5. Suyu berrak hale gelene ve pirinçi yıkama işlemini bir kaç kez yapın.

Pirinci uygun şekilde durulamak, pirinç taneleri üzerine yapışan nişastayı çıkarmak için önemlidir. Pilav hemen pişirilirse veya düzgün bir şekilde temizlenmezse, pişmiş pilavdaki nişasta birlikte topaklanma olur ve lezzeti farklı olur. Aynı zamanda, çok fazla durulanırsa vitaminlerini ve minerallerini kaybedebileceğini unutmayın. Kalan pilavdan zehirlenebilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.