Pişirmeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 4 Gıda

0

Yemek pişirmeden önce sebze, bakliyat gibi her türlü malzemeyi yıkama alışkanlığımız vardır. Gıdaları yıkayarak bakteri ve kirlerden kurtuluruz. Ancak bazı gıdalar vardır ki, asla yıkanmamalıdır.

Aşağıda verilen yiyecek maddelerini yıkayarak bakteriden kurtulduğunuzu düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

Kümes hayvanları ve balık
Tavukları pişirmeden önce lavabonun içinde yıkar mısınız? Eğer öyleyse, bu alışkanlığı bırakmanızın zamanı gelmiş demektir. Bu tavuktaki herhangi bir bakteriyi veya patojeni ortadan kaldırmaz, aynı zamanda kirlenme riskini arttırabilir. Lavabodaki çiğ tavukları yıkayarak, tüm bakterileri yayarsınız. Bakterilerden kurtulmanın tek ve etkili yolu onu pişirmektir. Bu balıklar için de geçerlidir.

Kırmızı et
Tavuk ve balıkta olduğu gibi, etrafa bakteri yaymanın yanı sıra, kırmızı eti yıkamak etin lezzetini de kaybetmesine neden olur. Yıkama sırasında eklenen nem, tadı da etkileyecek olan buhar yaratacaktır. Eğer kırmızı eti yıkamadan pişiremem diyorsanız, yıkamanın ardından etteki nemi almak için kağıt havluya sarın. Ardından lavabonuzu ve yakındaki yüzeyleri her zaman sterilize edin.

Mantar
Et gibi, mantarlar da uzun süre su ile temas ettikleri takdirde tat ve kıvam açısından değişebilir. Mantar, suyu bir sünger gibi emdiği için nemli bir bezle silmeyi tercih edin.

Makarna
Makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyla yıkamak büyük bir hatadır. Makarnayı durulamak, nişastayı akıtabilir ama bu sosların makarnaya yapışmasını zorlaştırır. Ancak pirinç veya kinoa gibi tahıllar, pişirmeye başlamadan, doğru tadı ve tutarlılığı elde etmek için her zaman suyla yıkanmalıdır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.