Pişmiş Yemekler Buzlukta Nasıl Saklanır?

0

Yemeklerin artması her evde karşılaşılan bir durumdur. Bazen de daha sonra tüketmek için boş günlerinizde fazla fazla yemek pişirmek isteyebilirsiniz. Özellikle bu şekilde depolayarak dilediğiniz anda çeşitlilik ve pratik yemek elde edebilirsiniz.

Derin dondurucuların hayatımıza girmesi ile birlikte sebze, meyve ve yemeklerin buzluklarda saklanması da son derece artmıştır. Günümüzde taze süt alıp buzdolabında donduran ve sonrasında tüketen insanları görmek dahi mümkün. Bu nedenle pişmiş yemekler de en az pişmemiş gıdalar kadar dondurularak saklanabilirler. Kıymayı Buzlukta Nasıl Saklamalısınız?

Pişen Yemekleri Küçük Porsiyonlar Halinde Saklamak Önemlidir

Pişmiş bir yemeği saklarken uygun koşullarda saklamak son derece önemlidir. En çok dikkat edilmesi gereken konu, donmuş bir gıdayı çözerken kullanacağınız kadarını eritmektir. Yani eğer 20 tane köfte yaptıysanız ve her öğünde 5 tane köfte tüketecekseniz, bu köfteleri dört parçaya bölerek saklamanız daha mantıklı olacaktır.

Yemeklerinizi küçük porsiyonlar halinde saklamak hem yer tasarrufu sağlar hem de sadece tüketilecek miktarın çözünmesini sağladığı için diğer maddelerin taze kalmasını kolaylaştırır. Unutulmamalıdır ki donmuş ve erimiş herhangi bir gıdayı yeniden dondurmak hem zararlıdır hem de bozulmalara yol açar. Gıdalar Buzlukta Ne Kadar Saklanır?

Gıdaları Dondurmak İçin En Pratik Yöntem Nedir?

Çorbadan tatlıya, pilavdan sebzeye kadar her türlü pişmiş gıdayı saklamak mümkündür. Bu saklama işlemleri için en uygun yol ağzı hava almayacak buzdolabı poşetleri içinde muhafaza etmektir.

Köfte, tavuk, balık veya hamur işi gibi ürünleri alüminyum folyolara sararak buzluğa koyarsanız, 30 güne kadar tadında hiçbir değişiklik olmadan yiyebilirsiniz. Yiyecek Dışında Buzdolabında veya Buzlukta Saklanması Gereken 11 Şey


Paylaş.

About Author

Comments are closed.