Poğaça Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

0

İkramlık ya da ev halkına yapılması farketmez poğaça yapıldığı zaman lezzeti tam, hamuru kabarık, rengi altın sarısı olmalıdır.  Taş gibi ve lezzetliz poğaçalar birkaç basit ipucu ile şahane tatlara dönüşebilir. Hamur işi denildiği zaman akla ilk gelen poğaçayı yapmak, yıllardır gerek altın günlerinde gerekse misafir ikramlıklarında bir gelenek haline gelmiştir. İçine istenilen harç istenildiği kadar koyulur. Burda önemli olan poğaça hamurunun tutmuş olmasıdır. Poğaçalarınızın Yumuşacık Olmasını Sağlayacak 5 Sır

Poğaça Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Poğaça yapmanın kuralları ezberlendiği zaman eskiye oranla ezbere daha kolay poğaçaların yapıldığı söylenebilir.  Poğaça yapmaya başlarken malzemelerin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Poğaça Yapımının Püf Noktaları

 • Poğaçanın ana malzemesi undur. Un kaliteli ve mümkünse özellikle poğaça yapımı için özel üretilmiş olanlardan seçilmelidir. Unu elekten geçirmek bir nevi unun havalanmasını sağlamak poğaçaların daha kabarık olmasını sağlar.
 • Margarin, süt, un ve yumurta gibi dolapta saklanan gıdaların mutlaka oda ısısına gelmiş olması gerekmektedir.
 • Malzeme diziliş sırasına uymak gerekmektedir. Elenmiş un havuz yapılır içine yumurta koyulur, diğer malzemeler eklenir karıştırılır. Bu sıralama ana kuraldır. Bayatlamayan Poğaça Tarifi
 • Toz maya kullanılacak ise mutlaka sıcak sütle açmak gerekmektedir.
 • Hamura bir miktar şeker atılması poğaçaya lezzet kalmaktadır.
 • Hamuru kulak memesi kıvamına yakın gelecek kadar yoğurmak gereklidir. Esniyor ise Hamur kıvamında tutmuştur kopuyor ve elde kalıyorsa yoğurmaya devam etmelidir.
 • Poğaça hamurunu yoğurma işlemi bittiği zaman üzeri bez ile örtülek yarım saat dinlendirmek gereklidir.
 • El ile şekil verildikten sonra hemen yumurtası sürülmelidir.
 • 185 derecelik fırında yarım saat pişirmek en ideal süredir.

Günümüzde artık yaş maya tercih edijlmemektedir. Toz mayanın daha kolay mayalanması ve kullanımının pratik olması yaş masaya olan rağbet azalmıştır.

Basit Ve Lezzetli bir Poğaça Nasıl Yapılır?

 • 1 paket toz maya ılık süt ile mayalamaya bırakılır. İçine 1 çorba kaşığı kadar toz şeker eklenmelidir ki toz şeker bu işte püf noktasıdır. Genelde sadece süt ile mayalarken içine şeker atıldığında hamurdaki farkı farketmek mümkün olacaktır. Mayalama süresi 20 dakika kadar olmalıdır. Pastane Poğaçası Tarifi
 • 5 su bardağı elenmiş un, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay bardağı su, 1 şu bardağı sıvı yağ ve yumurta birinin sarısı üste sürülecek. Öncelikle un ve tuz karışımniı bir havuz oluşturacak şekilde hamuru hazırlama kabına koymak, mayayı dâhil etmek ve üstüne yumurtaları kurmakta işe başlamak gerekir. Daha sonrasında ise hamuru pürüzsüz olana kadar yoğurmak kıvamını kulak memesi kıvamına tam getirmeden bırakmak gereklidir. Parça parça kopartılan hamurları tepside de 15 dakika dinlendirmek başka bir ipucudur. Sonrasında yumurta sürülür ve isteniyorsa çörek otu ya da susamla lezzetlendirmek mümkündür. 185 derecede yarım saatte normal ayarda poğaçakarı pişirmek yeterli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.