Portakal Suyu Konsantresi Nasıl Yapılır?

0

Portakal suyu konsantresi sıklıkla dondurulur ve daha sonra karışıma su eklenerek portakal suyu haline getirilir. Meyve suyunun konsantre olabilmesi için suyun olmaması gerekir. Suyun alınması prosedürü zaman alıcı olsa da basit bir işlemdir.

Portakal suyunu plastik, ince boyunlu bir sürahiye dökün. Meyve suyunun genişlemesine izin verin. Sürahiyi dondurucuya yerleştirin ve tamamen donmasına izin verin. Donması için geçen süre, meyve suyu miktarına bağlı olarak değişecektir. Portakal Suyu Nasıl Dondurulur?

Sürahiyi çıkarın ve geniş boyunlu kabın üzerine baş aşağı yerleştirin. Meyve suyunun erimesine ve ikinci kabın içine damlanmasına izin verin. Su kristalleri meyve suyundan daha yavaş erir, bu nedenle ilk damlalar konsantre portakal suyudur.

Damlalar artık turuncu olmadığında kalan kısmı atın. Bu, meyve suyunun gerekli bir parçası değildir.

Dondurma ve damlama işleminin iki kez tekrarlanması, minimum su içeriğine sahip iyi bir konsantre ile sonuçlanacaktır. Kullanıma hazır oluncaya kadar konsantreyi dondurun ve saklayın. Evde Portakal Yağı Nasıl Yapılır?

İpucu
Buzun doğal olarak erimesine izin verin. Isı eklemek, sonuçta buzun daha hızlı erimesine ve konstreye daha fazla suyun karışmasına neden olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.