Portakal Suyu Nasıl Dondurulur?

0

Taze portakal suyunun dondurulması raf ömrünü uzatır, böylece meyve suyu hazırlama işleminden sonra aylarca tadını çıkarabilirsiniz. Meyve suyunu dondurmak biraz daha zordur. Serbest kayan meyve parçacıkları ve portakalda bulunan doğal şeker, dondurmayı zorlaştırır. Portakal Suyunu Seviyorsanız Bir Daha Düşünün

Portakal suyunun içinde bulunan hamuru çıkarmak için portakal suyunu süzgeçten geçirin. Portakal suyunda posa donmayı zorlaştırır. Bunun için portakal suyundan çıkarılması gerekir. Aski halde dondurma işlemini uygun şekilde gerçekleştirseniz bile, meyve suyu lapa lapa kıvamda kalır. Portakaldan Nasıl Daha Fazla Portakal Suyu Çıkar?

Portakal suyunu, kapaklı dondurucu güvenli bir kaba koyun. Meyve suyunun donarken hacmini arttırmak için kabın 1 / 3’ünü boş bırakın.

Meyve suyunun sudan daha düşük bir donma noktası vardır, bu nedenle istenen sonuçları elde etmek için dondurucu sıcaklığınızı ayarlamanız gerekebilir. Portakal ve Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Suyu altı saat boyunca dondurucuya koyun. Tamamen donduğunda istediğiniz salkama kabına veya torbalarına aktarabilirsiniz. Portakal Suyu Konsantresi Nasıl Yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.