Portakallı Sıcak Çikolata Tarifi

0

Çikolatayı sevmeyen yoktur. Çıtır çıtır efsane çikolata lezzetlerinin sıcak çikolata olarak içime sunulmuş hali de kış için vazgeçilmez içeceklerden birisidir. Soğuk algınlığının arttığı kış günlerinde C vitamini bakımından zengin meyvelerin tüketimi de son derece önemlidir. İşte bu iki harika lezzeti bir arada denemeye hazır olun. C vitamini deposu portakal ile kış aylarının sevilen içeceği olan sıcak çikolatayı buluşturduk. İşte portakallı sıcak çikolatayı kendi evinizde yapmanız için gereken tarif

Malzemeler:

  • 1 Çay Kaş. Portakal Kabuk Rendesi
  • 3 Yemek Kaş. Portakal Suyu
  • 1 Çay Bard. Toz Şeker
  • 1 Paket Çikolata (Bitter)
  • 3 Yemek Kaş. Kakao
  • 500 Ml Süt (Tam Yağlı)

Hazırlanışı:

Öncelikle önceden hazır ettiğimiz boş bir sos tenceresinin içine yukarıda belirtilen miktarlardaki toz şekeri, sütü ve kakaoyu döküyoruz. Karışımı iyice çırpıyoruz. Malzemeler tamamen birbirlerine karıştıkları zaman tenceremizi ateşe koyuyoruz. Kısık ateşte karıştırma işlemine sürekli olarak devam ederek 2 veya 3 dakika kadar pişiriyoruz. Burada ateşin kısık olarak yanması önemli.

Eğer yüksek ateşte pişirme işlemi yapmaya çalışırsak karışımımızı yakabiliriz ve istediğimiz kıvam ve lezzeti tutturamayız. Pişirme işlemi devam ederken süt kaynamaya başlayacaktır. Süt kaynamaya başladıktan sonra bitter çikolatayı karışıma ilave ederek karıştırmaya devam ediyoruz.

Bir süre daha karışım işlemini uyguladıktan sonra son malzemelerimiz olan portakal kabuk rendesi ve portakal suyumuzu karışıma ekliyoruz. Kısa bir süre daha karışım sağladıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Portakallı sıcak çikolatamız neredeyse hazır. Tencere içerisindeki sıcak çikolatayı isteğinize göre büyüklükteki bir kupaya veya bardağa boşaltabilirsiniz.

Son olarak bardağa aldığımız sıcak çikolatamızın üzerine krema dökerek bu enfes tadı harika bir sunumla süslemiş olabiliriz. Kış günlerinin vazgeçilmezi olmaya aday portakallı sıcak çikolatamız hazır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.