Rambutan Meyvesi Nasıl Yenir?

0

Boyu yaklaşık 9 metreyi bulan rambutan ağacının meyvesi yumuşak dikenleri olan ve sert kabuklu tropikal bir meyvedir. Faydaları son derece ünlü olan rambutan meyvesi alışık olunmayan görüntüsü nedeniyle ilk kez görenlerin nasıl yeneceği konusunda kafalarda soru işareti oluşmasına neden olmaktadır.  Ülkemizde Antalya’da yetişmekte olan bu meyvenin ana yurdu Malaya yarım adalarının olduğu bilinmektedir. Ağacının üstünde salkım şeklinde büyüyen rambutan meyveleri açık kırmızı renkleri ile lezzeti kadar görüntüsü ile de oldukça hoş bir görsellik ortaya çıkarmaktadır.

Rambutan Meyvesi Nasıl Yenir?

Isırılarak ya da dilimlenerek yenen meyvelerden farklı özelliğe sahip olan rambutan meyvesini yemek için ilk önce bıçak yardımıyla kabuklarından ayırmak gerekiyor. Kabuk yüzeyinde çizikler oluşturarak içindeki meyvenin ortaya çıkması sağlanır. Elmayı andıran beyaz renkteki iç meyvenin içinde bir adette büyükçe çekirdeği bulunmaktadır. Yumuşak olan beyaz kısmı yenirken çekirdekleri yenmemektedir. Rambutan meyvesini tek olarak meyve gibi tüketmek mümkünken, salata ve tatlılarda da bu meyveye rahatlıkla yer verilebilir.

Rambutan Meyvesinin Yararları Nelerdir?

Rambutan meyvesi demir mineralleri bakımından oldukça zengin bir tropikal meyvedir. Bu özelliği nedeniyle demir eksikliğine bağlı kansızlığa oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Diğer yandan C vitamini açısından da zengin olan rambutan meyvesi düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığın güçlenmesine ve cildin güzelleşmesine olumlu etki sağlar. Pek çok ülkede rambutan meyveleri işlendikten sonra dizanteri hastalığının tedavisinde bile kullanılmaktadır.

Rambutan Meyvesinin Kullanım Alanları

Meyve kategorisine giren rambutan, salata ve tatlıları süslemek ve lezzet katmak amacıyla da tercih edilen tropik meyveler arasındadır. Çekirdeği ile birleşik olan meyvesi mutlaka çekirdeğinden çıkarılarak tüketilmelidir. Sağlık bulmak amacıyla tüketilmesinin yanında dizanteri hastalığına da iyi gelen rambutan meyvesinin şifa veren tarifi bulunmaktadır. Dizanteri tedavisi için rambutan meyvelerinin suda kaynatılarak suyunun içilmesi tavsiye ediliyor.

Genellikle Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak bilinen Rambutan meyvesi, ülkemizde de Antalya’nın Gazipaşa ilçesi sayesinde bilinirliği artmaktadır. Tropikal iklim ve toprak yapılarını seven bir meyve olmasına karşın özenle yetiştirildiğinde sıcak olan her iklimde rambutan meyvesini yetiştirmek mümkündür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.