Reçel Yaparken Neden Limon Suyu Eklenmeli?

0

Reçel tariflerinin hemen hemen tamamında meyve ve şekerin yanı sıra içeriğinden limon suyu da bulunur. Bu limon suyu sadece lezzet için değil; aslında çok önemli bir rol oynamaktadır. Reçel yaparken neden limon suyu eklemeliyiz.

Bu bir pH Maddesi
Gıda biliminde, pH önemli bir rol oynamaktadır, bu nedenle reçel yapmak gerçekten bir pH meselesidir. Reçel hazırlarken, meyveyi kesip biraz şekerle ısıtarak başlarsınız. Bu, meyve hücrelerinde sıkışan pektini reçel karışımına bırakır. Ne yazık ki, pektin çözülüp boşaltıldığı için, pektin iplikçikleri birbirlerini itiyor çünkü negatif olan bir elektrik yükü taşıyorlar.

Küçük bir yardım almadan pektin iplikçikleri, reçel partinizi belirleyecek bir ağ oluşturmak için bir araya gelemez. Limon suyunun önemi burada devreye girer. Limon suyu, reçel karışımının pH’sını düşürür, bu da pektin şeritlerindeki bu negatif yükleri etkisiz hale getirir, böylece artık reçelinizi “ayarlayacak” bir ağa toplanabilirler. Elbette, kusursuz sete ulaşmada ve pektinlerin düzgün biçimde jelleştirilmesinde diğer bazı faktörler var, ancak pH kesinlikle önemli.

Sadece Pektin Yetmez
Limon suyunun çoğu reçel tarifine eklenmesinin bir başka nedeni daha var: güvenli konserve için ve bakterilerin büyümesini önlemek için. PH seviyesini düşürmek, kavanozların normal bir kaynar su banyosunda makul bir süre (bazen de 10 dakika gibi kısa bir sürede) kapatılabilmesi demektir. Öte yandan, düşük asit içeren gıdalar, gıdayı sterilize etmek için kabaca 100 dakika boyunca 240ºF’nin üzerinde ısıtılmalıdır.

Şişelenmiş Limon Suyu Kullanma Konusu
Çoğu konserve kaynakları, taze limonun suyu yerine konserve için limon suyunun en iyi kaynağının şişelenmiş limon suyu olduğunu kabul eder. Limonların olgunluk derecesi değişir ve bu nedenle reçelin doğru düzene erişmesi için asit miktarı yeterli olmayabilir. Yeterli asit eklemenizi sağlamak için en iyi yol, ticari bir şişe limon suyu kullanmaktır. Çünkü bunlar kontrol edilir ve standartlaştırılır, bu nedenle asit içeriği güvenceye alınır ve daha güvenilir olur. Bazıları toz limon asidini de kullanabilir; bu da, limonun değişkenliği hakkında endişelenmenize gerek olmadan doğru miktarda asit eklediğinizden emin olmanın başka bir yoludur.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.