Renkli Patates Topları

0

Patates birçoğumuzun vazgeçilmezi. Misafir sofralarını şenlendiren ve çoğu tarifinin pratik olduğu bir sebze. Peki siz hep aynı tariflerden sıkılmadınız mı ? Şimdi size patatesi daha da sevdirecek görüntüsü güzel tadı güzel bir tarif verelim. Patates topları belki de misafir sofralarınızın vazgeçilmez tadımlığı olacak. Ayrıca yapımı da oldukça basit.

Malzemeler

10-12 adet orta boy patates

Yarım demet maydanoz

1 adet havuç

Çeyrek top mor lahana

Yarım demet dereotu

2 yemek kaşığı çörek otu

1 yemek kaşığı tuz

1 çay bardağı yağ

İsteğe bağlı az miktarda karabiber

İsteğe bağlı limon ya da limon suyu

İsteğe bağlı pul biber

YAPILIŞI

İlk önce patateslerimizi güzelce yıkayalım. Daha sonra yıkadığımız orta boy patatesleri su ile doldurduğumuz tencereye koyalım. (Orta boy yazmamın nedeni orta boyun büyük boya oranla daha hızlı haşlanması). Sonra patatesler iyice yumuşayana kadar haşlayalım. Patatesler haşlandıktan sonra soğumasını bekleyelim. Patatesler soğuduktan sonra büyük bir kap alalım. Bu kaba haşladığımız patatesleri koyalım ve bir ezici yardımıyla patateslerimi iyice ezelim. Tam olarak ezdiğimize dikkat edelim çok fazla katı kalan parçalar olmaması daha iyi olur. Daha sonra ezdiğimiz bu patateslere 1 yemek kaşığı tuzumuzu, 1 çay bardağı yağımızı, ve isteğe bağlı olarak verdiğim az miktar karabiberi ve limonu ekleyelim. Eklediğimiz malzemeleri iyice karıştıralım. Daha sonra onların biraz soğumasını beklerken 1 adet ( ya da isteğe bağlı ve yapılan patates tutarına bağlı olarak değişebilir ) havucumuzu rendenin küçük tarafında rendeleyelim. Mor lahanamızı ise küçük küçük doğrayalım. ( Mor lahananın rendelenmesi sizi biraz zora sokabilir ve çok su salar o yüzden doğramak daha iyi ). Maydanoz ve dereotunu da doğrayalım. Daha sonra soğuttuğumuz patateslerimizden elimizi istenilen bir miktarda alalım ve avucumuzda yuvarlayalım. Sonra bu patates topumuzu istediğimiz malzemeye batıralım ve o malzemeyi de elimizle yuvarlayarak topun üstüne yapışmasını sağlayalım. Bu işlemi sırayla tekrarlayalım. Dereotuna geldiğimizde aldığımız patatese biraz çörekotu dökelim ve o şekilde yuvarlayalım. Üstüne dereotunu yapıştırıp iyice yuvarlayalım. Bunları sırayla patatesleriniz bitene kadar tekrarlayalım.

Verdiğim malzemelerden ve benim yaptığım büyüklükte (küçük boydan orta boya doğru bir büyüklük ) yaklaşık olarak 60 adet renkli patates topu çıkıyor. Siz patateslerinizin miktarına göre bu verilen malzemeleri arttırabilir, çörek otunu isterseniz kullanmayabilirsiniz. Yukarıdaki tarifte vermediğim (herkes yemeyebilir) pul biberli olan toplar da resimde mevcut. Özellikle çocukların dikkatini çekmekte olan bir tariftir. Çocuklara da renkli patates toplarını severek yedirebilirsiniz. Malzeme kullanımları tamamen benim ölçüme aittir. Siz kendi isteğinize göre malzemeleri arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Umarım siz ve sevdikleriniz beğenirsiniz. Afiyetle yemeniz dileğiyle . ( isteğe bağlı mayonez ve yoğurdu karıştırıp yanına sos olarak sunabilirsiniz. )


Paylaş.

About Author

Comments are closed.