Sağlık için Bir Süper Kahraman: Yoğurt

0

Mucizenin kaymak tutmuş hali olan yoğurt, besin değerlerinin yanı sıra vazgeçilmez lezzetiyle de sofralarımızda ve damaklarımızda taht kuruyor. Bu lezzetli sağlık deposunun faydaları ise saymakla bitmiyor.

İçerdiği kalsiyum oranı ile özellikle kadınlarda görünen kemik erimesinin (diğer adı ile osteoporozun) baş düşmanı, halkın biricik kahramanı süper yoğurdun faydaları bu kadarla kalmıyor. İçerdiği yüksek miktarda protein sayesinde yoğurt tok kalma süremizi uzatarak kilo verimine de yardımcı oluyor.  İçerdiği kalsiyum da kortizon hormonunun üretilmesini azaltarak özellikle göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlıyor. Yoğurt içerdiği sağlıklı bakterilerin de etkisiyle hem sindirim sisteminizi hem de bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Yani yoğurt tüketiminizi arttırarak kabızlık ve soğuk algınlığına meydan okuyabilirsiniz.  Potasyum, fosfor, iyot ve çinko açısından zengin bir mineral kaynağı olan yoğurt, içeriğindeki B5 ve B12 vitaminleri ile de sinir sistemimize katkıda bulunur. Yoğurdun cilde faydaları da şaşırtıcıdır. İçerdiği mineraller ve vitaminlerle cildinizi içeriden beslerken yoğurt maskesi ile cildinize dışarıdan da ışıltı kazandırabilirsiniz. İçeriğindeki laktik asit ile cildinizdeki yıpranmışlıkları onarırken,  gözenekleri derinlemesine temizleyip sıkılaştırır.

Peki bu lezzeti yapmak zor mu? Hayır hepimiz evimizde yoğurt yaparak sağlık ve lezzetinden hiç bir şey kaybetmeden tüketebiliriz. Tarifi ise çok basit.

Malzemeler:                      

2 kilo organik süt
2 yemek kaşığı ev yapımı ya da süzme yoğurt

İşe önce sütümüzü kaynatmakla başlıyoruz. Süt kaynadıktan sonra bir süre soğumaya bırakıyoruz. Sütün ideal sıcaklığa gelip gelmediğini serçe parmak testi yöntemi il buluyoruz. Serçe parmağımızı süte batırdığımızda ancak dayanabileceğimiz fakat içinde tutabileceğimiz sıcaklıkta olmalı. Hafif ısırmalı diye tarif eder büyükler.  Bundan sonraki aşamada yoğurdumuzu bir kase içerisine alıp yavaş yavaş süt ile karıştırarak ılıştırmak var. Sütü de tencereden cam veya toprak bir kaba alarak yoğurt süt karışımını da içine döküp bir iki defa karıştırıyoruz. Bundan sonrası için bir püf noktası.  Yoğurt için hazırlanmış sütünüzü ağzı açık bir şekilde çalışmayan fırının içine koyarak mayalanmasını sağlayabilirsiniz. 2 – 2.5 saat sonra yoğurdunuz mayalanmış olacak. Kabınızın üstüne bir kapak kapatarak veya streç film ile kaplayarak buz dolabına kaldırabilirsiniz. 2 saat kadar dolapta dinlendikten sonra yoğurdunuz size şifa sunmaya hazır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.