Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

0

Beslenme şeklimiz ve tükettiğimiz gıdaların tercih yönü olumlu veya olumsuz tüm hayatımızı etkiler.Bu nedenle her önüne geleni yiyen, her aklına geleni bilinçsizce tüketen ve her canı istediğinde besin değerine bakmadan adeta bir makine gibi yiyecekleri içine alan bireyler bunun faturasını sağlıklarıyla ve özellikle fiziki görünüşlerindeki itici durumlarla öderler. Hem beden hem de ruh sağlığınızı korumak ve huzurlu bir yaşam sürmek istiyorsanız ne yediğinize ne içtiğinize size emanet olan bu bedeni ne ile beslediğinize dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde dönüşü olmayan veya çok zor düzelebilen sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Günümüzde aşırı kiloları yüzünden intihar eden bireyler bile bulunmaktadır.İşte beslenmenin ruh sağlığına etkisinin en somut kanıtlarından bir tanesi.Peki hem beden hem de ruh sağlığımız için ne yemeli ne içmeliyiz. Canımız abur cubur istediğinde ne yapabiliriz. Bu isteği en az zararla nasıl karşılayabiliriz.İşte sizler için aklınıza takılan bu sorulara cevap aradık ve hem sizin hem de çocuğunuzun rahatlıkla tüketebileceği sağlıklı abur cubur seçeneklerini listeledik.

• Canınız aşırı derecede kola gibi asitli bir içecek mi çekti.Bu durumdan şöyle kurtulabilirsiniz.Bir bardak buzlu suyun içine yarım limon sıkın.Bir iki adet de nane yaprağı ile süsleyin.Zor geçen yaz günlerinde hem sizi serinletecek hem de sağlıklı bir içecek alternatifi olacaktır.

• Peki çok sık gelen çikolata krizlerini en zararsız nasıl atlatabiliriz.Tabii ki daha düşük kalorili ve daha besleyici olan bitter çikolata tercih ederek. Hem çocuklarınız hem de sizin için daha besleyici ve sağlıklı bir atıştırmalık tercihidir.

• Sizin de çocuklarınızın da canı cips istedi.Hem yağlı hem de besleyici değeri yok. Peki bu isteğinizi az yağda ve az tuz ile patlattığınız mısırla yatıştırmaya ne dersiniz. Herkesin itiraz etmeden kabul edeceğine eminim diyebilirim.

• Çocuklarınız veya sizin için sağlıklı bir ara öğün yiyeceği arıyorsanız bu fikir size yardımcı olabilir. Hazır meyveli yoğurt tüketmek yerine evde kendiniz bir kase yoğurdun içine çocuklarınızın istediği meyveyi küçük parçalara ayırıp atın ve karıştırın bu şekilde sağlıklı koruyucu madde içermeyen bir atıştırmalık tüketmiş olursunuz. Hem sağlıklı hem de besleyici.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.