Sarısının Rengi, Size Yumurta Hakkında Bilgi Verir

0

Yumurtalar, diyet tercihlerimizin önemli bir bölümünü oluşturur; hem yumurta akı hem de yumurta sarısı, sağlığı teşvik edici özelliklere sahiptir. Bazı kişiler zararlı olabileceği düşüncesiyle yumurta sarılarını yemezler. Yumurta sarısı mükemmel bir protein kaynağıdır. Kemikler, dişler ve kan şekeri seviyelerini dengeleyen, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan ve sinirlerin ve beynin sağlıklı işlevini destekleyen diğer temel besinler için gerekli olan D vitamini içerirler.

Eminiz ki siz de fark etmişsinizdir, her yumurtanın sarısı farklı renktedir. Bunun nedenini merak ettiniz mi? Yumurtanın sarısı çiğ mi pişmiş mi yenmeli?

Bir yumurta sarısının rengi sadece tazeliği göstermez, aynı zamanda yumurtanın besin değerini de söyleyebilir. Sarının farklı renkleri, bir tavuğun beslendiği yemeğin türüne de bağlı olabilir. Doğru! Temel olarak, sarı rengin yoğunluğu baskın olarak hayvanlar tarafından üretilen ksantofiller olarak bilinen doğal sarı pigmentlere, bu durumda daha sonra yumurta sarısında biriken tavuklara bağlıdır.

Sarının renginin ayrıca yumurtanın besin değerine de işaret ettiğine inanılmaktadır. Uzmanlara göre, “Koyu sarı bir yumurta sarısı, ksantofil, omega-3 yağ asitleri ve etler bakımından zengin olan tavuklara beslenen besleyici ve dengeli bir diyetin göstergesidir.” Yumurtanın beyazı nerede kullanılır?

Tipik olarak, portakal sarısı daha fazla A vitamini ve beta karoten içerir. Aynı nedenden dolayı turuncu olurlar, aynı zamanda beta karoten oranı yüksek olan havuçlar turuncudur. Bu renk değişimi ve gelişmiş vitamin içeriği, tavuğun tükettiği gıdaların kalitesiyle doğrudan ilgilidir.

Aslında yumurta kabuğu da sahip olduğu maruziyeti belirler. Her ne kadar kabuk rengi temel olarak genetik olarak belirlense de, kuvvetli güneşin ve yüksek sıcaklıkların tavuklar üzerindeki etkisi kabuklarda solma etkisi yaratabilir. Çok fazla güneş, yüzey pigmentasyonunu etkiler, böylece soluk görünmelerini sağlar. Parlak beyaz ton, yumurtanın taze olduğunu ve birkaç gün saklanmadığını gösterir.

Temel olarak, yumurta sarısının rengi, yumurtanın taze olup olmadığını söylemez. Sarının rengi tamamen bir tavuğun beslenmesine bağlıdır, sağlıklı bir tavuk daha parlak bir yumurta sarısına sahip olan yumurtalar üretecektir. Yumurta kabukları nasıl değerlendirilir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.