Sebzeleri Dondurmadan Önce Neden Haşlamalıyız?

0

Sebzeleri mevsiminde alarak dondurarak saklamak artık kadınların vazgeçilmez ev işlerinden biri halinde. Bir çok kişi sebzeyi ayaklayıp donduruyor. Bu işlem kısa bir süre sonra kullanacaksınız geçerlidir. Ancak sebzeyi daha uzun bir süre bekletmeyi planlıyorsanız ve çözüldükten sonra en iyi durumda olmasını istiyorsanız onu haşlatmalısınız.

Haşlama Neden Önemli?
Haşlama aktif enzimleri azaltarak ürünün korunmasına yardımcı olur. Bunlar çok sevdiğimiz taze lezzetleri yok eden mikroskobik moleküllerdir. Haşlama ayrıca dört haftadan fazla donacak sebzelerin rengini ve lezzetini arttırmaya yardımcı olur. Yaz meyve ve sebzeleri kış ayları için nasıl saklanır?

Sebzeleri Haşlama
Neyse ki, haşlama işlemi oldukça kolaydır. İşin püf noktası, sebzeleri kaynar suya koyduktan sonra ne kadar bekletmeniz gerektiğidir. Kesinlik zaman süresine uymanız gerekir. Eğer biraz fazla haşlarsanız sebze, hiç haşlama yapmamaktan daha kötü hale gelir. Aşırı haşlama sebzelerin lezzetini ve rengini kaybetmesine neden olabilir.

Sebzeler için haşlama zamanlaması
Bamya 3-5 dakika
Yeşil Fsulye 3 dakika
Koçanlı mısır 7-11 dakika (büyüklüğüne göre)
Havuç 5 dakika
Brokoli 5 dakika
Kuşbaşı doğranmış patlıcan 4 dakika
Soğan 3-5 dakika
Mantar 3-5 dakika
Kuşkonmaz 2-4 dakika
Ispanak 2 dakika
Karnabahar 1-2 dakika
Yeşil kabak 1-2 dakika
Bezelye 1-2 dakika

* Bu listede olmayan bir sebzeyi haşlamak istiyorsanız, marul, salatalık, beyaz lahana ve su teresi gibi donmadan önce tamamen pişirilmesi gerekir. Yiyeceklerin dondurucuda yanmaması için yapılması gerekenler

Yapılışı:
Sebzeleri örtecek ve kaynamasını sağlayacak kadar geniş bir tencereyi doldurun. Sebzeleri yukarıdaki tablodaki zaman süreleri içinde haşlayın. zaman dolduktan sonra hemen sebzeyi sıcak suyun içinden çıkarın ve anında buzlu suya koyun ve pişirme işlemini durdurun. Sebzeleri süzün ve kağıt havlu ile kurulayın.
Sebzeleri mumlu kâğıt veya folyo kaplı fırın tepsisine tek bir katmana koyun ve dondurun. Sebzelerin üstüste olmadığından emin olun. Tepside donan sebzeleri dondurucu torbasına aktarın. Torbayı etiketleyip tarihlendirin ve üç aya kadar dondurun.

Dondurulmuş Sebzeleri Pişirme
Sebzelerinizi kullanmaya hazır olduğunuzda, hafif çözülmüş olmalı ve onları taze gibi pişirin. Tek fark? Onları biraz daha kısa sürede pişirmeniz gerekir. Dondurucu kullanılırken yapılan 9 hata


Paylaş.

About Author

Comments are closed.