Tatlı Patatesin Besin Değeri ve Faydaları

0

Lezzeti ve besin değeri yüksek bir sebze olan tatlı patates, son zamanlarda artan bir satış potansiyeline sahiptir. Ana vatanı Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzey-batı bölümleri olarak bilinen tatlı patatesin yumruları yenebilmektedir.

Tatlı Patatesin Besin Değeri

Besin değeri oldukça yüksek bir sebze olan tatlı patatesin 100 gramında 85 kcal bulunmaktadır. İçeriğinde hiç kolesterol bulunmamasının yanı sıra, yağ oranı da oldukça düşük miktardadır. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan tatlı patates, 100 gramında 20 gr karbonhidrat bulundurur.

Protein açısından da zengin olan bu faydalı sebze, içeriğinde A, B12, C ve D vitaminleri bulundurmakta, aynı zamanda kalsiyum, demir, piridoksin ve magnezyum içermesiyle oldukça faydalı bir besin olarak bilinmektedir.

Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulundurduğu A vitamini sayesinde, büyümede önemli bir rolü vardır. Kolay sindirilmesi ve alerji riskinin düşük olması sebebiyle de bebeklerin beslenmesinde de en ön sırada yer alan besinlerden biridir.

Tatlı patatesin içerisinde A vitamini üretilmesine yardımcı olan beta karoten besin maddesinden de oldukça fazla bulunmaktadır.

İçeriğinin oldukça zengin olması sebebiyle, az gelişmiş ve besin sıkıntısı çeken ülkelerde şeker patatesin yetiştiriciliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Şeker hastaları için de oldukça faydalı bir besin maddesi olan tatlı patates, kan şekerini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Tatlı patatesin düşük glisemik indeksine sahip olması, tüketildiği takdirde kan değerinin yavaş bir oranda yükselmesine ve aynı seviyede uzun süre kalarak açlık hissinin gecikmesine sebep olmaktadır.

Karaciğer, cilt ve prostat kanseri olma riskini azaltan tatlı patates aynı zamanda kalp krizi riskini azaltıcı bir etkiye de sahiptir. Beta karoten açısından zengin olması sebebiyle aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren şeker patates, kanser ve yaşlanma etkilerini de azaltan bir yapıya sahiptir.

Tüm bunlarla beraber tatlı patates göz ve karaciğer hastalıklarını önleyici bir etkiye sahip olmakta, sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olmakta ve kolesterolü düşürmektedir.

Tatlı Patates Nasıl Pişirilir?

Tatlı patates ile hiçbir alakası olmayan ve tamamen başka bir sebze olan tatlı patatesin tadı balkabağı ile patates arasında bir tat olarak adlandırılmaktadır. Normal patateste sadece yumrular yenirken tatlı patateste, yumruyla beraber yapraklar ve filizler de yenebilmektedir.

Genel olarak dünya mutfaklarında kullanılan tatlı patates, ülkemizde de tercih edilir hale gelmeye başlamıştır. Kızartma, haşlama, fırında pişirme, közleme gibi pek çok farklı şekilde tüketilebilen tatlı patates, buharda pişirildiği veya haşlandığı takdirde besin değerini kaybetmemekte olduğundan dolayı gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Tatlı patatesin en fazla önerilen ve besin değerlerini kaybettirmeyen pişirme şekli ise, patatesleri parmak kalınlığında keserek 7 dakika süreyle buharda pişirilmesi ile olmaktadır. Buharda pişirilen şeker patateslerin üzerine tarçın, öğütülmüş muskat ve karanfil serpilerek ve bunların üzerine zeytinyağı eklenerek lezzetli ve besin değeri yüksek bir şekilde tüketmek mümkündür.


Share.

About Author

Comments are closed.