Şeker Pekmezinin Yararları

0

Şeker pekmezi cilt ve saç için iyidir. Demir, B6, Potasyum, Selenyum ve bakırın doğal bir kaynağıdır. Genellikle anemiden muzdarip demir kaynaklarını emme konusunda sorun yaşayan insanlar için faydalıdır. Şeker hastaları için kullanılabilir, rafine edilmiş tatlandırıcıların aksine, şeker kamışı besin maddelerinin çoğunu korur. Özellikle hamilelik döneminde kullanılabilir.

İşte Şeker Pekmezinin Faydaları

Demir Kaynağıdır

Şeker Kamışı pekmezi demirin az sayıdaki büyük kaynağından biridir. Birçok doktor anemisi olan veya ilgili rahatsızlıkları olan kişiler için günde 1-2 çorba kaşığı tavsiye etmektedir. Yüksek demir içeriği ve magnezyum gibi minerallerin varlığı menstrüel sorunlar ve hamile kadınlar için çok yararlıdır.

Eğer tadını sevmiyorsanız o zaman kahve veya çayın için karıştırıp içebilirsiniz.

Sindirim için

Kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller pekmezi sindirim için faydalı kılar. Kabızlık çeken bazı insanlar, her gün 1-2 çorba kaşığı ılık su ile karıştırıp içerse rahatma sağlarlar. Aynı zamanda doğal bir dışkı yumuşatıcısıdır ve gebelikten sonra sindirimi normale döndürmeye yardımcı olan ve demir düzeylerini artırır.

Saçlar İçin

Şeker Kamışı pekmezi, saç uzaması için önemli olan bakır içerir. İçten ve dıştan kullanıldığında saç uzamasının iyileşmesine yardımcı olabilir ve bazı insanların saç dökülmesini önler ve düzenli kullanıldığında doğal saç rengini geri getirdiği bilinmektedir.

Düşük Şekerli Tatlandırıcı
Pekmez çok tatlı olmasa da, bazı tariflerde şeker veya şurubun yerine geçebilir veya beslenme profilini yükseltmek için pişmiş ürünlere eklenebilir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.