Şekerlenmiş Bal Nasıl Normale Döner?

0

Bal dünyadaki en doğal besleyici besinlerden bir tanesidir. Özellikle hastalıklara karşı vücudu koruması, çocukların büyümesi ve gelişmesinde son derece önemli bir etken olması ve enerji vermesi gibi sayısız faydası nedeniyle, şeker yerine tüketilmesi gereken bir doğa mucizesidir.

Piyasada son derece sahte bal bulunduğu için, bal seçiminizi yaparken kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Orjinalliğinden emin olmadığınız yerlerden aldığınız ballar çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Karanlık Ortam Kurtarıcıdır

Hiç düşündünüz mü balların arı kovanları içinde nasıl uzun yıllar boyunca şekerlenmeden muhafaza edilebildiğini? Kovanlar yapısı nedeniyle son derece karanlık yerlerdir ve bal karanlık ortamlarda şekerlenme yapmadan uzun süre boyunca saklanabilir. Ayrıca nemden uzak olan ortamlarda bal çok daha iyi saklanır. Bu nedenle kovanlar her zaman için ağaçların yüksek kısımlarında, topraktaki nemden uzak noktalarda inşa edilirler.

Sıcak Su ile Kristalleşen Balınızı Eski Haline Getirin

Bir kabın içerisini yarısına kadar su doldurarak ocağa koyun. Su ocakta kaynamaya başlayınca ocaktan indirin ve hafifçe ılınmasını bekleyin. Yapacağınız işlem için su hala sıcak olmalıdır fakat kaynama derecesinde olmamalıdır.

Suyunuz ılındıktan sonra, bal kavanozunuzu suyunuzun içine koyarak balınızın erimesini bekleyin. Eriyen bal daha akışkan bir kıvama gelecektir, bu kıvama geldiğinde suyun içinden çıkarın ve tahta bir kaşık yardımıyla balınızı karıştırın. Balınızı karıştırırken şekerin eridiğini ve bala karıştığını göreceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.