Şekerli Zencefil Taneleri

0

Zencefil, birçok özelliği sebebiyle son yılların en popüler bitkilerden biridir. Zencefil A, C, E ve B-vitamini kompleksi, magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-karoten açısından çok zengindir. Ayrıca birçok hastalığın önlenmesini sağlayan anti-inflamatuar, antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Zencefili yemeklerimize ilave etsek bile en çok dilim dilim keserek suyun içine atıp kaynatıyor ve çayını tüketiyoruz.

Kaynattığımız zencefilleri daha sonra çıkarıp atıyoruz. Bunun yerine kalan zencefilleri de değerlendirebilirsiniz. Kaynattığınız zencefilleri şekerleyerek keyifle ağzınıza çiğneyebileceğiniz drajeler haline getirebilirsiniz. Yapılması gerçekten basit ve çok lezzetli.

Fırınınızı 250 derecede ısıtın. Fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serin ve kaynattıktan sonra atmak üzere olduğunuz zencefil parçalarını yayın. Zencefil parçalarını bir saat kadar fırında pişirdikten sonra çıkarın ve üzerine az miktarda şeker serpin ve daha sonra yarım saat daha pişirin. Fırın tepsisini fırından çıkardıktan sonra soğuması için bekleyin. Soğuyan zencefil taneleri kıtır kıtır olacaktır. Bu drajeleri şeker gibi yiyebileceğiniz gibi salatalarınızın üzerine ekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.